V ôsmich krajských školských úradoch, ktoré tvoria medzičlánok medzi vládou a školami, dnes pracuje 307 štátnych zamestnancov. Minulý rok dostali na činnosť vyše 200 miliónov korún.
Podľa niektorých majú úrady zlý imidž, čo vyvolalo diskusiu o ich zrušení. "Exminister Fronc nedokázal vybudovať z krajských školských úradov akceptované inštitúcie verejnosťou," povedal šéf odboru školstva v Bratislavskom samosprávnom kraji Ľubomír Pajtínka.
Fico navrhoval úrady zrušiť už k prvému januáru 2007 a kompetencie presunúť na orgány samosprávy. Pajtínka však upozorňuje, že podobný krok nie je možné urobiť unáhlene bez podrobnej analýzy a verejnej diskusie. Šéf školských odborov Ján Gašperan je zase presvedčený, že úrady nebudú k prvému januáru zrušené.
Minister školstva Ján Mikolaj je zatiaľ opatrný. Ministerstvo sa podľa neho pokúsi urobiť príslušné návrhy zákonov včas, ale všetko závisí od parlamentu. Mikolaj verí, že zrušením sa ušetria peniaze, ale zatiaľ nevie povedať, koľko presne.
Podľa Pajtínku znížením počtu úradníkov štát síce ušetrí, ale zároveň je potrebné prehodnotiť súčasnú školskú legislatívu, aby súčasné úrady samosprávnych krajov dokázali zvládnuť jej rozsiahle úlohy.
V Čechách, kde funguje podobný model ako plánuje zaviesť Ficova vláda, pracuje napríklad na školskom odbore juhomoravského kraja 103 úradníkov. V Bratislave na úrade samosprávneho kraja a krajskom školskom úrade je ich spolu iba 53.
Inou dôležitou otázkou je, či je štát ochotný vzdať sa časti svojho vplyvu v prospech samosprávy. "S premiérom sme o tom diskutovali a ešte budeme diskutovať, ale nemôže štát stratiť kontrolu a vplyv na vzdelanie," myslí si Gašperan, ktorý sám nie je za zrušenie.
"Jedine štát prostredníctvom svojich orgánov tak môže zabezpečiť fungujúcu školskú politiku," tvrdí Helena Jeníková, prednostka krajského školského úradu v Košiciach. Podľa nej existuje riziko, že ministerstvo nebude môcť zasahovať do činnosti samospráv. Pritom upozorňuje, že školy sú štátne inštitúcie a nie obecné či samosprávne.
Naopak, analytička Konzervatívneho inštitútu Zuzana Humajová so zrušením úradov súhlasí. Predtým musí samospráva a školy samotné získať väčšie kompetencie, čím sa oslabí funkcia štátu.
Čo sú krajské školské úrady
Na Slovensku pôsobí osem krajských školských úradov. Sú zriaďovateľmi špeciálnych škôl a poradenských zariadení. Prerozdeľujú peniaze z ministerstva školstva prostredníctvom zriaďovateľov na základné školy. Plnia aj organizačnú a metodickú funkciu voči školám a zároveň tvoria štatistiky pre ministerstvo školstva, ktoré sú podkladom pri tvorbe legislatívy.
Podľa druhého modelu riadenia regionálneho školstva, ktorý funguje napríklad v Čechách, každý kraj má jednu inštitúciu, ktorá riadi všetky typy regionálnych škôl. Podobný model navrhuje aj vláda, a preto chce zrušiť krajské školské úrady.