Podľa Abizaida je sektárske násilie v Bagdade také zlé, že by mohlo vyvolať civilný konflikt v krajine. Situáciu vo vystúpení pred senátormi označil za najhoršiu, s akou sa doteraz v krajine stretol.
Podľa Pateya je skôr než úspešný prechod k stabilnej demokracii pravdepodobnejšia občianska vojna a rozdelenie Iraku. Britský veľvyslanec to uviedol v telegrame britskému premiérovi Tonymu Blairovi. „Nádeje prezidenta Georgea Busha, že v Iraku bude nastolená vláda schopná fungovať, ubrániť sa a pritom zostať spojencom vo vojne proti terorizmu, môžeme spochybniť,“ napísal Patey.
„Situácia však nie je beznádejná,“ dodal diplomat. Podľa jeho názoru bude v Iraku v budúcich piatich až desiatich rokoch zložitá situácia.
Táto analýza odporuje oficiálnemu postoju britskej vlády, podľa ktorej Irak smeruje k demokracii aj napriek súčasným ťažkostiam.
Abizaid vyhlásil, že teraz je prioritou zabezpečiť bezpečnosť v hlavnom meste, kde násilnosti medzi šiitmi a sunnitmi v posledných týždňoch narástli aj napriek úsiliu irackej vlády zastaviť boje.
„Ak sa chceme vyhnúť občianskej vojne a anarchii, bude najdôležitejšie zabrániť šiitským ozbrojencom vytvoriť štát v štáte podobne, ako sa to podarilo Hizballáhu v Libanone,“ dodal Patey.
Britský kontingent v Basre na juhu Iraku sa pripravuje na intenzívnejšie operácie proti šiitským milíciám, uviedla BBC.
Patey apeloval na britskú vládu, aby do týchto operácií zapojila irackú armádu, pretože podľa jeho názoru britské sily nemôžu ozbrojencom čeliť samotné .
„Je príliš skoro hovoriť o rýchlom odsune“ britských jednotiek z Iraku, pretože to by len „oslabilo našu pozíciu,“ uviedol diplomat v správe. To by podľa neho mohlo oslabiť pozície tých jednotiek, ktoré v Iraku zostanú.