Havana pôsobí dojmom, akoby sa nič zvláštne nedialo.
FOTO – SITA/AP
Biely dom včera Kubáncov vyzval, aby sa nepúšťali do hromadnej imigrácie do Spojených štátov cez Floridský prieliv. Zároveň odporučil americkým Kubáncom, aby sa nepokúšali dostať nelegálne do bývalej vlasti, ak by zomrel Fidel Castro.
„Nevieme, čo sa deje. Čakáme, že Raúl prehovorí,“ povedala reportérom Vilma Gutierrezová, predavačka v štátnom obchode v Havane. Práve v jej časti Havany vypukli v roku 1994 nepokoje. Ľudia sa vzbúrili, keď po rozpade Sovietskeho zväzu výrazne klesla životná úroveň.
Na chudobných predmestiach je v posledných dňoch o niečo viac policajtov, aby mohli rýchlo reagovať na podobné prejavy nespokojnosti.
Centrum Havany však funguje ako po iné dni. Po meste premávajú 50-ročné fordky, v čínskej štvrti si ľudia kupujú nápoje, aby sa schladili v horúčavách. Kubánci majú lepšie informácie o situácii doma z televíznych staníc z Floridy.
Havančania majú doma nelegálne satelity. Populárne sú telenovely a zábavné programy, od pondelka lákajú aj informácie o zdravotnom stave Fidela.
„Chýba nám množstvo vecí - šaty, topánky, ale najmä informácie,“ povedal muž, ktorý radšej neprezradil meno. Každý, kto je len trochu kritický k vláde, žiada zostať pre obavy z represií v anonymite. Oficiálne médiá zverejnili iba správu, že Castro sa má dobre a pomaly sa uzdravuje.
Fidel Castro už nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Tvrdí to jeho sestra Juanita Castro Ruza, ktorá žije v exile v Miami. Odmietla však prezradiť, odkiaľ to vie.
Medzi kubánskymi exulantmi v Spojených štátoch sa stále šíria fámy, že Fidel je už mŕtvy, alebo je ťažko chorý. Šéf najväčšej nadácie, ktorá ich združuje, vyzýva na ozbrojené povstanie, aby sa ostrov demokratizoval.
Autor: hud