Mečiar neprišiel na hlasovanie, vraj nemohol zaparkovať. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Na otázku, či Mečiarova neprítomnosť nesúvisí s tým, že šéf SIS Jozef Magala, nominant Smeru, odmieta vymenovať za svojho námestníka Igora Urbana z HZDS, premiér Fico odpovedal: "Fabulujete. Koľkokrát sme my prišli neskoro do školy alebo na nejaké hlasovanie."
Robert Fico vraj nemá dôvod neveriť Mečiarovmu vysvetleniu, že chýbal pre "technické problémy" s príjazdom. Pred hlasovaním si vraj ani nevšimol, že Mečiar v parlamente nie je.
Mečiar nechcel včera prísť medzi novinárov. Líder SNS Ján Slota o Mečiarovej neprítomnosti len stroho poznamenal: "Zaujímavé."
"Nehlasovanie jedného z lídrov vládnej koalície nebýva vo svete obvyklé," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
SMK hovorí o "silnom signále". Predseda Béla Bugár si nevie predstaviť, že by ako šéf vládnej strany nebol pri hlasovaní o dôvere v parlamente. "Keby som bol aj v nemocnici, prišiel by som." Podľa Bugára to svedčí o problémoch v koalícii a Mečiarovi sa možno nepáči, že jeho človek Urban nemá byť v SIS.
Šéfa KDH Pavla Hrušovského prekvapilo, že za vládny program hlasovalo len 80 poslancov koalície, hoci ich má k dispozícii až 85. Je presvedčený, že Mečiarova neprítomnosť "nebola náhoda".
V roku 1998 sa na hlasovaní o vládnom programe nezúčastnil predseda koaličnej SOP Rudolf Schuster, hoci bol prítomný v parlamente. (sp)
Ako sa hlasovalo o vládnom programe
Hlasovalo - 135 prítomných poslancov zo 150.
Za - 80 poslancov Smeru, HZDS a SNS. Poslanci SNS Rudolf Pučík a Jaroslav Paška namietali, že hlasovali za, ale hlasovacie zariadenie ich vykázalo ako neprítomných. Rovnako sa vyjadrila aj Beata Saniová z HZDS a Ján Richter zo Smeru.
Proti - 55 poslancov SDKÚ, KDH a SMK