Prezident Klaus (vľavo) dal po včerajšom stretnutí novénu Topolánkovmu projektu šancu.
FOTO – ČTK
Teraz chce postaviť menšinový kabinet ODS podporovaný všetkými stranami okrem komunistov. Ak by sa politici nevedeli dohodnúť ani na tejto možnosti, potom je podľa predsedu ODS riešením dohoda o predčasných voľbách.
Predseda sociálnych demokratov Jiří Paroubek, druhej najsilnejšej strany, už včera Topolánkovi po niekoľkých hodinách odkázal: „To asi ťažko pripadá do úvahy.“ Návrh „dúhovej koalície“ nekomunistických parlamentných strán nepovažuje za dobrý.
Prezident Klaus dal po stretnutí so šéfom ODS tomuto novému projektu šancu. Topolánka zatiaľ nepoveril zostavením vlády a povedal, že ďalší vývoj by si medzi sebou mali dohodnúť najsilnejšie strany, ODS a ČSSD. O výsledku ich rozhovorov má Topolánek informovať Klausa už na budúci týždeň, najneskôr v piatok ešte pred ďalším pokusom zvoliť v parlamente nového predsedu. Hlasovať sa bude v pondelok 14. augusta.
Pre zostavu ODS, ľudovcov a Zelených nedokázali strany trojkoalície so 100 poslancami v 200-člennej snemovni získať podporu. Pokúšali sa o to dva mesiace.
V patovej situácii, keď nemá nikto väčšinu a ODS je víťazom volieb, je pre Paroubka najprijateľnejším riešením menšinová vláda ODS, ktorá by sa v snemovni opierala len o podporu sociálnych demokratov. Takáto zostava by mala v parlamente pohodlnú väčšinu a nepotrebovala by hlasy menších strán - Zelených a ľudovcov. O tom, či sa tak stane, rozhodnú rokovania medzi Topolánkom a Paroubkom, ktorí sa v posledných týždňoch už niekoľkokrát stretli medzi štyrmi očami.
Predstavitelia trojkoalície včera oznámili, že ich spolupráca na budúci týždeň zanikne. Podľa zelených by teraz už mali politické strany smerovať k predčasným voľbám. Ľudovci dali najavo, že najhorším riešením by bolo, ak by sa ODS dohodla len s ČSSD a znovu sa tak obnovila opozičná zmluva, ktorú si Česko vyskúšalo na štyri roky po voľbách v roku 1998, ktoré vtedy vyhrala sociálna demokracia.