Izraelskí Arabi pochovávajú svojich blízkych, ktorí zomreli po ostreľovaní severu krajiny raketami Hizballáhu.
FOTO – REUTERS
ovať dnes alebo zajtra, odmietli viacerí libanonskí politici aj Hizballáh. Izrael takticky mlčí, ale diplomatické zdroje v Jeruzaleme sú podľa médií spokojné. Upozorňujú však na to, že text sa ešte môže zmeniť, lebo doň majú právo zasahovať aj ostatní členovia Bezpečnostnej rady. Viacerí analytici upozornili, že rezolúciu neprerokovali s arabskými krajinami.
Hoci niektorí diplomati návrh rezolúcie označujú za prvý krok k vyriešeniu konfliktu, situácia na bojisku je úplne opačná. Izrael zažil včera najhorší útok vojny a Libanon si ani cez víkend neoddýchol od izraelských akcií. V teréne to vyzerá tak, že obe strany sa snažia v čase, ktorý im zostáva do vyhlásenia prímeria, uštedriť súperovi čo najviac rán.
Francúzsko-americká rezolúcia volá po úplnom prímerí, založenom na okamžitom ukončení útokov z oboch strán. Nepoužíva termín okamžité prímerie, čo sa považuje za víťazstvo Američanov a Izraela, a naopak za ústupok Francúzov. Izraelčania sú tiež spokojní s tým, že rezolúcia ich nevyzýva na stiahnutie sa z juhu Libanonu a dáva im právo odpovedať na útoky Hizballáhu. Izrael to číta tak, že Bezpečnostná rada tým dala najavo, že za vinníka celého konfliktu považuje Hizballáh.
To, čo Izrael považuje za svoje víťazstvo, je neprijateľné pre Hizballáh aj libanonskú vládu. Lídri Libanonu odchod izraelských síl považujú za nevyhnutnú podmienku k prímeriu. Tak to vidia aj arabské krajiny, ktoré rezolúciu považujú za strániacu Izraelu.
Fakt, že Izrael sa nemusí stiahnuť okamžite a počká až kým na hranicu prídu medzinárodné sily, nemusí byť až takou výhodou. Diplomatický analytik denníka Haarec Aluf Benn napríklad tvrdí, že pobyt izraelských vojakov v Libanone budú miestni ľudia chápať ako druh okupácie.
Izrael tvrdí, že z juhu nemôže odísť, lebo Hizballáh bude pokračovať v ostreľovaní severu krajiny. Naviac do príchodu medzinárodných síl, ktorých mandát je nateraz ešte nie celkom vyjasnený, budú na dodržiavanie prímerie dozerať súčasné jednotky OSN v oblasti. Sily UNIFIL Izrael dlhodobo kritizoval pre ich neschopnosť zastaviť Hizballáh.
Napriek tomu, že Francúzi a Američania si dokázali, že sa vedia dohodnúť, ľudia v regióne nemajú pocit, že prímerie príde. Libanončania ho v tejto podobe odmietajú a Izraelčania neveria, že Hizballáh prestane s ostreľovaním.
Autor: Tel Aviv