Ekonóm Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied si myslí, že Slovensko bude mať s dodržaním inflačného kritéria problémy. Inflácia sa v súčasnosti pohybuje okolo 4,5 percenta. „Ak ceny ropy budú naďalej rásť, miera inflácie sa môže priblížiť k piatim percentám,“ povedal Kárász. V slovenskom spotrebnom koši je totiž veľa položiek naviazaných na energie.
Analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian si myslí, že na vývoj inflácie vplývajú tri rizikové faktory. Okrem cien ropy je to aj vývoj kurzu koruny a vládne výdavky. Postupné spevňovanie koruny by nepriaznivý vývoj inflácie mohlo zmierniť. „Slovenský trh je malý a kurz koruny aj naďalej bude reagovať na vývoj v regióne,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
K spevneniu koruny by podľa Kotiana malo prispieť aj „zlepšenie zahraničného obchodu budúci rok, vďaka zvýšenému vývozu v automobilovom priemysle“. Naopak, ak sa bude zhoršovať podnikateľské prostredie a neúmerne porastú vládne výdavky, koruna sa začne oslabovať.
Národná banka sa bráni proti vysokej inflácii prísnejšou menovou politikou. Tento rok zvýšila základnú úrokovú sadzbu už trikrát. V súčasnosti má štyri a pol percenta. Analytici očakávajú, že banka zo zvyšovaním úrokov ešte neskončila. Do konca septembra predpokladajú ešte jedno zvýšenie. Otázne je, či sa banka takto dokáže vysporiadať s vysokými cenami ropy. Prudké zvyšovanie úrokových sadzieb by podľa Kotiana nebolo v tomto prípade účinné.
Kárász za najväčší problém označil nevyváženosť medzi ponukou a dopytom v ekonomike. Túto spôsobuje vysoký hospodársky rast a vývoj cien. „Konkurencia slovenských firiem nie je zďaleka taká vyvážená a dostatočná ako napríklad v Českej republike. Naše firmy reagujú na zvýšený dopyt len zvýšením cien,“ dodal Kárász.
Minister sa za euro zaručil demisiou
Minister financií Ján Počiatek pre britský denník Financial Times povedal, že ak sa vláde nepodarí prijať euro v roku 2009, odstúpi z funkcie. Snažil sa tým zmierniť nervozitu na finančných trhoch, ktoré sa obávajú, že rozsiahle ambície vlády v sociálnej oblasti môžu spôsobiť nárast schodku verejných financií nad tri percentá HDP. Schodok do troch percent je jednou z hlavných podmienok pre prijatie eura.
„Považujem to za svoj osobný záväzok,“ povedal v súvislosti so zámerom vlády zaviesť euro v januári 2009. Podľa neho je kľúčové, aby Slovensko plnilo maastrichtské kritériá. „Je to hranica, ktorú neprekročíme,“ povedal minister.