NEW YORK, BRATISLAVA - Ropa môže v budúcnosti stáť až 250 dolárov za barel, čo je zhruba trikrát viac ako dnes. Stane sa tak, ak sa rozšíri kríza na Blízkom východe, a Irán sa rozhodne zablokovať Hormzskú úžinu, cez ktorú prechádzajú ropné tankery z Kuvajtu a Saudskej Arábie, hovorí najnovšia analýza ratingovej agentúry Standard&Poor's. Americké hospodárstvo by sa potom dostalo do krízy, čo by postihlo aj ostatné svetové ekonomiky. Bokom by nezostalo ani Slovensko. Agentúra však ponúka i tri miernejšie scenáre možného vývoja.
Utrpeli by aj producenti ropy
Po neúmernom zdražení ropy by sa napríklad cena za liter benzínu na Slovensku mohla vyšplhať nad 100 korún za liter. Výrazne by stúpli aj ceny plynu, energií a neskôr aj ceny iných tovarov a služieb. „Takéto riziko môže nastoliť až ponukový šok, teda zastavenie dodávok na svetový trh,“ povedal analytik ING DSS Pavol Ondriska. Napriek vyhrážkam Iránu o odvetných opatreniach, ak USA presadia proti nemu medzinárodné sankcie na pokračovanie jeho jadrového programu, ku katastrofickému scenáru vývoja podľa Ondrisku nedôjde. „Štáty závislé od vývozu ropy by na tom z dlhodobého hľadiska utrpeli najviac, keďže by prišli o väčšinu exportných príjmov.“ Myslí si to aj analytik Slovnaftu Marek Senkovič. „Akcia Iránu by vyvolala technologickú reakciu vyspelého sveta a viac by utrpeli producenti ropy, ako jej spotrebitelia,“ povedal. Netrvalo by to dlho.
Netrvalo by to dlho
Ak by sa katastrofický scenár Standard&Poor's predsa len naplnil a ceny ropy by sa dostali na 250 dolárov za barel, kríza by podľa Senkoviča dlho netrvala.„Vosvete sú totiž skryté rezervy zásob ropy, len sa o nich nahlas nehovorí,“ povedal. Okrem toho by sa pre vysokú cenu výrazne znížila spotreba ropy. „Taká úroveň cien ropy by za štandardných mierových podmienok viedla k náhlemu nahrádzaniu ropy inými alternatívami a znížený dopyt by tak stlačil ceny opäť dole,“ povedal ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý. Štáty by takisto intenzívnejšie hľadali alternatíve zdroje energie. „Cenu energie by mohli stabilizovať náhradné energetické zdroje energie a úspornejšie nakladanie s energiami,“ povedal ekonóm ČSOB MarekSenkovič.
Dnešné ceny nie sú hrozbou
Dnešné ceny ropy nie sú pre slovenskú ekonomiku nebezpečné. Včera sa barel ropy predával za 77 dolárov. Veľa škôd by nenarobilo ani zdraženie na sto dolárov. „Nebola by to katastrofa, ale viedlo by to k miernemu poklesu ekonomického rastu krajiny najmä v dôsledku rastu cien, a teda poklesu výkonov v doprave a energeticky náročnom priemysle,“ povedal Pätoprstý. Ceny však skôr klesnú Standard&Poor's rozoberá aj ďalšie možnosti vývoja ropy. Za najpravdepodobnejší scenár agentúra považuje, že konflikt medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh sa podarí urovnať. Barel ropy by tak podľa nej zlacnel zo 75 dolárov pod 70 dolárov do konca tohto roka.Odva roky by cena ropy mohla zlacnieť pod 60 dolárov za barel.Zlým scenárom by bolo aj keby sa Irán rozhodol zastaviť ťažbu, barel ropy by potom dočasne mohol stáť 100 dolárov. Prípadné ropné embargo protiUSAby bolo podľa agentúry menej škodlivé - predpokladá, že by sa nedodržiavalo.
Najväčšie ropné krízy
1973
V reakcii na vojnový konflikt medzi Izraelom a na druhej strane Egyptom a Sýriou, krajiny združenia OPEC po dohode znížili ponuku svojej ropy o 5 percent. Už deň predtým vzrástla cena ropy o 70 percent a o mesiac neskôr o ďalších 128 percent. Za necelý rok sa cena ropy zdvihla štvornásobne, z 3 dolárov na 12 dolárov za barel. Ďalšou príčinou krízy bolo, že USA, ktoré boli dovtedy veľkým exportérom ropy, sa po znížení vlastných zásob v Texase stali jej dovozcom.
1979
Po islamskej revolúcii v Iráne, počas ktorej zvrhli vládnuceho šacha, sa zastavili dodávky ropy z Iránu. Barel ropy zo 14 dolárov postupne zdražel na 36 dolárov. Neskôr však cena opäť klesla, v roku 1985 stál barel ropy 10 dolárov.
1991
Bola dôsledkom vojny v Perzskom zálive z roku 1990, keď Irak na čele so Sadámom Husajnom obsadil Kuvajt. V januári 1991 USA a jeho spojenci letecky napadli Irak v operácii „Púštna búrka“ a z Kuvajtu ho vytlačili. Udalosti viedli k rastu cien ropy na úroveň 35 dolárov za barel.
Autor: Ľuboš JančíkHENRICH OFFERMANN