V Írsku, Taliansku či Španielsku si už dnes v baroch a na úradoch nezapálite. Zamestnávatelia navyše odmietajú zamestnať ľudí, ktorí fajčia. Organizácie na podporu fajčiarov sa pýtajú, kto bude ďalší – ľudia s nadváhou alebo zlou farbou vlasov?
FOTO –SITA/AP
Európske firmy môžu odmietnuť fajčiarov, ktorí sa u nich uchádzajú o prácu. Potvrdil to európsky komisár pre zamestnanosť a rovnosť príležitostí Vladimír Špidla. Antidiskriminačné zákony Európskej únie sa podľa neho netýkajú konzumentov tabakových výrobkov. Diskusiu o fajčiaroch vyvolala írska komunikačná spoločnosť Dotcom Directories. Chýbali jej zamestnanci, tak v máji zverejnila inzerát na voľné miesta. Narovinu v texte napísala, že fajčiarov nechce.
„Keď ľudia fajčia počas prestávky alebo v rámci vlastného času, potom sa vrátia do kancelárie a zapáchajú. Máme malé miestnosti a môže to byť neznesiteľné pre ostatných zamestnancov,“ povedal riaditeľ spoločnosti Philip Tobin v rozhovore pre írske rádio. Fajčenie je podľa neho idiotský zvyk a všetci, ktorí nevidia riziká, nie sú dostatočne inteligentní, aby pracovali v jeho firme.
Vláda v Dubline vyhlásila, že proti podobným obmedzeniam nič nemá a podľa jej výkladu nejde o diskrimináciu. Pridala sa aj škótska poslankyňa Európskeho parlamentu Catherine Stihler - známa antifajčiarska aktivistka, ktorá požiadala Komisiu o vysvetlenie, či je takýto inzerát legálny. Európske právo zakazuje akúkoľvek diskrimináciu na základe rasového alebo etnického pôvodu, veku, telesného postihnutia, sexuálnej orientácie či vierovyznania.
„Inzerát s výzvou „fajčiari nehláste sa“ nespadá do žiadnej zo zakázaných kategórií,“ tvrdí Špidla v písomnej odpovedi europoslankyni.
Radikálny postup zamestnávateľa i Európskej komisie kritizujú pro i antifajčiarske skupiny. „Všetci vieme, že firmy diskriminujú svojich zamestnancov v rôznych oblastiach - od prílišnej nadváhy až po zlú farbu vlasov,“ povedal pre Financial Times riaditeľ britskej profajčiarskej skupiny Forest Simon Clark. Radí fajčiarom, aby pri pracovných pohovoroch klamali a nepriznali, že si zapália. Clark varuje, že po fajčiaroch môžu nasledovať aj ostatní - napríklad ľudia, ktorí si vo voľnom čase vypijú.
S tým, že ide o zlý postoj, súhlasí aj Ian Willmore zo skupiny Ash, ktorá bojuje proti cigaretám. „Nechceme diskriminovať ľudí, pretože sú fajčiari. Chceme im pomôcť, aby prestali. Radíme zamestnávateľom, aby to nerobili, pokiaľ nemajú jasné dôvody na zákaz fajčenia.“
V decembri sa stala Medzinárodná zdravotnícka organizácia najväčším zamestnávateľom, ktorý zakázal prijímanie fajčiarov. Chce tak podporiť svoju kampaň proti cigaretám. V Európskej únii fajčí priemerne 27 percent populácie, počet stále klesá. Na Slovensku fajčí 34 percent ľudí, prevládajú muži.
(hud)