Libanonskí utečenci prechádzajú kráter, ktorý ostal po izraelskom nálete na mieste hraničného prechodu do Sýrie.
FOTO – TASR/AP
hybuje asi desaťtisíc izraelských vojakov a zrejme niekoľko tisíc bojovníkov Hizballáhu.
Libanonská vláda sa chystá splniť, čo od nej medzinárodné spoločenstvo v rezolúcii 1559 požadovalo už najmenej dva roky: prevziať kontrolu južného územia z rúk Hizballáhu. Rozhodla o tom až po krvavej konfrontácii medzi šiitským hnutím a Izraelom.
Plán na vyslanie libanonských vojakov do južného Libanonu schválila vláda jednohlasne, aj s podporou členov Hizballáhu. Bejrút chce, aby sa po zastavení bojov z Libanonu stiahli izraelské vojská a nahradili ich libanonskí vojaci.
Podporovali by ich súčasné sily OSN UNIFIL, ktorých pozorovateľský mandát by sa rozšíril. Libanonská vláda plán prijala v snahe vytvoriť si lepšie pozície pred rokovaniami o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o prímerí .
Doterajší návrh rady totiž nevyzýva Izrael na odchod z Libanonu, čo je pre Bejrút neprijateľné. Vláda preto ponúkla návnadu: na juhu nebudú Izraelčania, ani Hizballáh, ale oficiálna armáda.
Izrael plán považuje za „zaujímavý", lebo ponúka to, čo vždy od Libanonu chcel. Jasné slovo však nepovedal. V Jeruzaléme totiž nevedia, či sa libanonské jednotky chystajú odzbrojit Hizballáh, alebo ho len budú držať ďalej od hranice. Tiež asi nebude súhlasiť s tým, aby libanonskú armádu podporovali neefektívne jednotky UNIFIL. Jeruzalém chce „robustné" medzinárodné sily.
Židovský štát si preto necháva priestor pre plán B. Dnes sa má zísť bezpečnostný kabinet, ktorý v prípade, že nepríde k diplomatickému zlomu, môže schváliť rozšírenie operácií v Libanone. Premiér Ehud Olmert to včera povedal jasne: z Libanonu odídeme, až keď nebude Hizballáh priamou hrozbou.
Libanonská armáda je oveľa slabšia ako jednotky Hizballáhu. Tiež nie je zrejmé, či hnutie dobrovoľne opustí územia, ktoré kontroluje. Budú vôbec libanonskí šiitskí vojaci ochotní bojovať proti svojim súvercom z Hizablláhu? Ani to v tejto chvíli nie je jasné.
Libanonský minister informácií Ghazi Aridi, agentúre AP povedal, že Hizballáh v oblasti zostane, lebo „reprezentuje istú časť populácie.“
Hnutie sa má tiež podieľať na ďalšom spolurozhodovaní o osude Libanonu. Vláda v Bejrúte chce takto zabrániť rozporom v nábožensky aj národnostne zmiešanej krajine. To tiež nedáva záruku, že Hizballáh sa vzdá svojich zbraní a území.
Autor: Tel Aviv