Dúhová koalícia alebo predčasné voľby – rozhodlo vedenie ODS.
FOTO – ČTK
enasvedčuje tomu, že by sa vznik novej vlády blížil. Takéto stretnutia sú úspechom Paroubka. Už predtým dosiahol formálny rozpad trojkoalície stredopravých strán, ODS, ľudovcov a zelených, ktorú Topolánek presadzoval až do minulého týždňa.
Možnosti Topolánka pri rokovaniach sú však stále zúžené. Vedenie ODS v pondelok odmietlo akúkoľvek spoluprácu s ČSSD „v podobe otvorenej či skrytej veľkej koalície.“ To by malo znamenať aj odmietnutie obdoby opozičnej zmluvy, dohodu o podpore menšinovej vlády ODS iba sociálnymi demokratmi. Namiesto toho stanovili občianski demokrati dve alternatívy: menšinovú vládu ODS, podporovanú takzvanou dúhovou koalíciou, ktorej súčasťou by boli všetky parlamentné strany okrem komunistov, alebo predčasné voľby.
Topolánek včera veľkú koalíciu opäť vylúčil v rozhovore s čitateľmi internetových novín aktuálně.cz. „ODS je v názore na nemožnosť veľkej koalície absolútne jednotná a nepoznám jediného politika ODS, ktorý by s vlajkou veľkej koalície verejne vystúpil,“ odpovedal.
ČSSD rovnako rozhodne trvá na tom, že sa dohodne iba s ODS a ostatné strany ani v parlamente nepotrebuje. To by jej umožnilo menšinovú vládu lepšie kontrolovať. Predčasné voľby rozhodne odmieta.
V tom ju utvrdzuje aj prvý výskum volebných preferencií za posledné dva mesiace, ktorý zverejnila agentúra Factum Invenio. Podľa prieskumu by s výrazným náskokom vyhrala ODS. V júnových voľbách získala 35,5 percenta, teraz by ju volilo 41 percent opýtaných. ČSSD by si mierne pohoršila, namiesto 32,3 percenta z júna by získala iba 30,8. Paroubek výsledky prieskumu spochybnil, ale jeho stranu znepokojil. Naznačuje, že voliči zodpovednosť za neúspech rokovaní o zostavení vlády pripisujú skôr sociálnym demokratom.
Stále rozhodnejšie voľby požadujú ľudovci a zelení. „Je to čisté a poctivé riešenie pre voličov,“ tvrdí šéf zelených Martin Bursík.
Vyhlásiť v Čechách predčasné voľby však nie je jednoduché. Musel by sa prijať mimoriadny zákon, ktorý bez sociálnych demokratov a komunistov parlamentom neprejde.
Druhou možnosťou sú tri neúspešné pokusy o zostavenie vlády. Oficiálne sa nezačal ani prvý. Topolánka prezident Václav Klaus poveril iba rokovaniami o zostavení vlády. Ústava túto formu ani nepozná. Ako prvý ju použil bývalý prezident Václav Havel a Klaus ho vtedy kritizoval. Keď mal sám možnosť udržať si týmto spôsobom lepšiu kontrolu nad zostavovaním vlády, spravil to isté.
Klaus včera v Českom rozhlase prehlásil, že má vlastný plán, ako povolebné rokovania odblokovať. Prezradí ho dnes na schôdzke šéfov parlamentných strán, ktorú k sebe zvolal.