BRATISLAVA – Naši poslanci nebudú počas týždňového zasadnutia Medziparlamentnej únie v Havane hovoriť o porušovaní ľudských práv na Kube. „Budeme hovoriť o možnosti vzdelávania v zložitom ekonomickom prostredí a o nezamestnanosti. Na túto tému chcem pred plénom vystúpiť,“ povedala pre SME Mária Kadlečíková (SOP), členka trojčlennej delegácie. Očakáva, že otázku porušovania ľudských práv nastolia Spojené štáty.
S Petrom Weissom (SDĽ), vedúcim slovenskej delegácie, sa nám včera nepodarilo spojiť, pretože už odcestoval do Španielska, kde pred odletom na Kubu absolvuje iné pracovné stretnutie. Zasadnutie únie sa začína v nedeľu.
Slovenskí poslanci sa v Havane nestretnú s kubánskym disentom. Kadlečíková: „Nemáme plánované stretnutie s disidentmi. Ja sa však stretnem s kubánskymi ženami, ktoré sú aj členkami mimovládnych organizácií, a tam nepôsobia len jednofarební.“
Neskoré stretnutie
Nevládne organizácie Človek v ohrození a Human vo februári vyzvali slovenských poslancov, aby v Havane poukázali na neutešené politické pomery na Kube. Výzva sa však k poslancom nedostala včas. „Podarilo sa nám vybaviť si stretnutie s predsedom parlamentu Jozefom Migašom, ale to bude až budúci týždeň,“ povedali SME zástupcovia oboch organizácií. V tom čase už budú slovenskí poslanci na Kube.
Dar: Havlova kniha
Šesť českých poslancov a traja senátori chcú naopak v Havane upozorniť na nedodržiavanie ľudských práv na Kube. Plánujú aj stretnutie s kubánskymi disidentmi.
„Sme rozhodnutí vystupovať v zmysle rezolúcie, ktorú pripravuje Česká republika,“ povedal pre ČTK senátor Tomáš Julínek (ODS). Česká republika už tretí rok po sebe predkladá rezolúciu OSN o nedodržiavaní ľudských práv na Kube, tentoraz by v nej chcela presadiť aj pasáž kritizujúcu neúčinné americké embargo voči Kube. Rezolúcia zhoršila v poslednom čase americko-české vzťahy.
Delegácia Českej republiky sa chce v Havane stretnúť s kritikmi režimu a odovzdať im španielsky preklad knihy Václava Havla Moc bezmocných. Pre ČTK to uviedol šéf delegácie, poslanec Milan Ekert (ČSSD). Poslanci sa budú zaujímať aj o okolnosti zadržania Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, ktorí na Kube strávili nedobrovoľne 25 dní za stretnutie s disentom.
Kritika
Dnešná situácia disidentov na Kube sa v mnohom podobá pomerom v 80. rokoch v socialistickom Československu. Podľa Tomáša Pojara z českého Člověka v tísni sú „ľudia spätí s opozíciou odpočúvaní, vyhadzovaní zo zamestnania, vyhrážajú sa im. Pravidelne sú predvádzaní na vypočúvanie, prípadne na niekoľko dní alebo týždňov zadržiavaní, mnohí i pre podvracanie republiky odsúdení na niekoľkoročné tresty“.
Mimovládne organizácie kritizovali Medziparlamentnú úniu, že svojím zasadnutím legitimuje pomery na Kube. Kompenzovať by to mohla jedine stretnutím s kubánskymi disidentmi, pre ktorých by to znamenalo veľkú podporu v ich boji proti režimu. Podľa generálneho tajomníka únie Andersa Johnssona je pritom bezpečnosť všetkých delegátov havanskej konferencie zaistená a osud Pilipa a Bubeníka im nehrozí.
MIRIAM ZSILLEOVÁ