Predaj akcií, ktoré dnes vlastní Yukos Finance, B.V., musí ešte schváliť konkurzný súd.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera na rokovaní so zástupcami Yukos Finance, B.V., dohodol, že firma predá svoj 49-percentný podiel slovenskej vláde. "Slovenská vláda teraz nepripustila inú možnosť ako spätný odkup," povedal po rokovaní minister.
Suma, ktorú štát zaplatí, zatiaľ nie je známa. Mala by presiahnuť sto miliónov dolárov, teda tri miliardy korún.
Prvá Dzurindova vláda tento podiel predala Yukosu za 73 miliónov dolárov. Pri vtedajšom kurze koruny a dolára to boli približne tri a pol miliardy korún.
Pred rokovaním premiér Robert Fico povedal, že vláda má záujem podiel v Transpetrole odkúpiť. Ako alternatívu ešte v piatok pripúšťal aj presadenie väčšiny zástupcov štátu v predstavenstve.
Jahnátkov predchodca Jirko Malchárek rozhodnutie víta. Aj energetický analytik Karel Hirman si myslí, že vláda sa rozhodla dobre. "Transpetrol je kľúčovým z hľadiska splnenia záväzku povinných zásob ropy vo vzťahu k Európskej únii, preto je dobré, aby vláda mala nad ním kontrolu."
Štát podľa Hirmana najlepšie zabezpečí "transparentný a nediskriminačný prístup k preprave ropy" pre všetkých producentov a ich odberateľov, či už ropy z Ruska, alebo z oblasti Kaspického mora. "Takisto sa zvýši možnosť prepravy ropy napríklad k Jadranskému moru alebo do Nemecka a Rakúska," povedal Hirman.
Poslanec SMK László Gyurovszký reprivatizáciu Transpetrolu nepovažuje za najšťastnejšiu. "Najlepšie by bolo, keby Transpetrol vlastnila nejaká stredoeurópska firma," povedal.
Poslanec za KDH Pavol Minárik si nemyslí, že štát by mal kúpiť podiel za každú cenu, ale "je to lepšia možnosť, ako keby to mal kúpiť Gazprom". "To by bola úplná závislosť od Ruska, som za odkúpenie do rúk štátu," povedal poslanec za SNS Jozef Ďuračka. (ľja, ik, ho)