Francúzsky prezident Chirac včera zdôraznil potrebu politického riešenia libanonskej krízy.
FOTO –ČTK/AP
LIBANON
Izraelská armáda v Libanone bojovala s Hizballáhom v prihraničných oblastiach a ďalej bombardovala ciele, ktoré považuje za objekty Hizballáhu. Útočila aj na palestínsky utečenecký tábor, kde mal mať svoj dom jeden z členov Hizballáhu. Bomby padali aj v údolí Bikaa. Útoky si vyžiadali niekoľko civilných obetí.
Libanon spresnil bilanciu pondelkových útokov Izraela na budovu v južnom Bejrúte. Pri útoku zomrelo až 41 ľudí a pondelok sa tak stal najtragickejším dňom vojny pre Libanon. Počet libanonských obetí vojny už podľa libanonských zdrojov prevýšil tisíc. Na juh krajiny sa už druhý deň nedostáva humanitárna pomoc.
IZRAEL
Na sever Izraela včera po dlhšom čase dopadali aj rakety s dlhým doletom. Niekoľko ich zasiahlo aj palestínsky západný breh. Hizballáh na Izrael vystrelil asi 120 rakiet, polovica z nich dopadla na mesto Kirjat Šmona.
Úrady oznámili, že počas konfliktu na ich územie dopadlo 3333 rakiet. Armáda včera priznala, že v utorok v bojoch stratila päť vojakov, na informácie arabských televízií, že včera Hizballáh zabil 11 vojakov, nereagovala. Potvrdila ťažko ranených. Vo vojne zomrelo viac ako 100 Izraelčanov, väčšinou vojakov.
SVET
Francúzi a Američania sa opäť stretli nad textom rezolúcie o prímerí. Paríž sa snaží zapracovať výhrady Libanonu, ktorý požaduje okamžitý odchod izraelských vojakov z juhu Libanonu, čo Američania nepovažujú za najlepšie riešenie.
Francúzsky prezident Jacques Chirac povedal, že verí, že libanonské požiadavky sa do rezolúcie dostanú napriek americkým výhradám. Naznačil tiež, že Francúzi by mohli prísť s vlastnou rezolúciou. Doterajší návrh je spoločným dielom Paríža a Washingtonu. Spojené štáty povedali, že Izrael má právo na obranu, ale mal by prejavovať zdržanlivosť kvôli civilným obetiam.
Autor: mik