BANSKÁ BYSTRICA 10. augusta (SITA) – Históriu od najstarších čias po súčasnosť ponúka publikácia Banská Bystrica a okolie, ktorú dnes uviedli do knižného sveta v banskobystrickom Múzeu SNP. Autormi sú fotograf Karol Demuth, spisovateľ Pavel Hrúz a historik Milan Šoka.
Podľa recenzenta Stanislava Mičeva autori do knihy pretavili svoj vrúcny vzťah k mestu. Čitateľa vedú pestrými dejinami mesta od udelenia mestských privilégií až do súčasnosti. Sedem stretnutí s históriou vedie čitateľa od novotou žiariaceho barbakanu cez banskobystrické trhové právo, stredovekú slávu s najväčšou svetovou spoločnosťou na výrobu a obchod s meďou na prechádzku na Šibeničný vŕšok. Vtedy možno v uliciach stretnúť Vansovú, Tajovského, Hurbana, Kráľa, či Moysesa alebo Rázusa. V Národnej ulici nemožno obísť Jozefa Dekréta Matejovie, ktorý sa pričinil o zachovanie lesov. Návštevník mesta pod Urpínom sa dozvie aj to, kto bol Teofil Stadler, po ktorom je pomenované nábrežie pri Hrone. Na Hornej ulici nemožno obísť povstaleckého hlásateľa Ladislava Sáru, dom Dominika Skuteckého, ktorému učarovali banskobystrické medené hámre, mestský trh aj okolie mesta. Jeho vnuk Peter Karvaš sa v tomto dome narodil a vyrastal.
V knihe nechýba ani Pamätník Slovenského národného povstania, ktorý sa za necelých 40 rokov svojej existencie stal logom Banskej Bystrice. Vedie k nemu cesta cez Triedu SNP, Ulicu 29.augusta, Partizánsku cestu, Námestie slobody a ulicu Československej armády. Banská Bystrica po 2.svetovej vojne prerástla svoje hranice a stala sa centrom celého stredného Slovenska.
Sprievodným podujatím prezentácie knihy v Múzeu SNP bola prehliadka výstavy Digitálne premeny medeného mesta vo fotografii Karola Demutha. Karol Demuth a Pavel Hrúz sú bývalí zamestnanci Slovenského rozhlasu a Milan Šoka bol riaditeľom Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
hb ;bl