BRATISLAVA - Spotrebiteľské ceny sa v júli zvýšili oproti rovnakému mesiacu vlaňajšieho roku o päť percent. Ľuďom najviac zdraželi dovolenky a lieky. Infláciu potiahli hore aj ceny dopravcov, ktoré stúpli pre drahé pohonné látky. Zato však zlacneli potraviny spolu s odevmi a topánkami.
Kto si uložil peniaze pred rokom v júli na ročnom termínovanom vklade v banke, reálne na investícii stratil. Banky úročili pred rokom 12-mesačný vklad v priemere jedným percentom. Pri vklade desaťtisíc korún tak inflácia ukrojila majiteľovi vkladu z tejto sumy približne 400 korún.
Inflácia už zrejme nepohltí úroky z úspor tým, ktorí sa napríklad dnes rozhodnú sporiť si na termínovanom bankovom vklade s dlhšou viazanosťou. Ročný vklad sa v súčasnosti úročí vo výške približne od troch do štyroch percent.
Ceny by sa podľa analytika Tatrabanky Róberta Pregu mohli o rok zvýšiť o 2,5 až 3 percentá. Aj po zdanení úroku by už v tomto prípade mohla investícia v banke reálne zarábať.
Nízka inflácia je dôležitá aj pre prijatie eura. Ekonómovia predpokladajú, že v nasledujúcich mesiacoch sa ešte nezníži. Ak by Slovensko chcelo vstúpiť do eurozóny dnes, muselo by mať infláciu pod 2,6 percenta. (of)