Slovensko vyvezie väčšinu z toho, čo sa u nás vyrobí. Pred šiestimi rokmi sa z krajiny vyviezlo približne 70 percent z hodnoty celkovej produkcie, vlani to bolo už o desať percent viac.
V Európskej únii je na tom lepšie len Belgicko, Luxembursko, Estónsko a Írsko, potvrdili údaje Eurostatu.
Za prvých šesť mesiacov roka slovenské firmy vyviezli do zahraničia tovary takmer za 570 miliárd korún, informoval Štatistický úrad.
Najväčším vývozcom je Volkswagen, v prvej desiatke je napríklad aj Whirlpool či Samsung.
Napriek tomu zo Slovenska odchádza viac eur a dolárov, ako k nám prichádza.
Hodnota dovozu bola totiž skoro o 50 miliárd korún vyššia ako export.
Vývoz medziročne stúpol o 23 a dovoz o 24 percent. Na porovnanie, Česi mali za šesť mesiacov v zahraničnom obchode plusovú bilanciu v hodnote 46 miliárd korún, vyviezli pritom tovary za 1,3 bilióna korún. Aj u nich vylepšujú zahraničný obchod najmä autá.
Export u nás rastie aj vďaka investíciám zahraničných firiem. "Nárast vývozu podporuje rozvoj celého hospodárstva a priaznivo sa odráža i na trhu práce," povedal hlavný ekonóm ČSOB Praha Petr Dufek.
Nové investície znamenajú viac pracovných miest a vyššie mzdy, životná úroveň stúpa.
Nezamestnanosť klesla v prvých troch mesiacoch roka medziročne o 65-tisíc pracovných miest.
Priemerný plat reálne stúpol v prvom štvrťroku o tri percentá, vlani dokonca až o šesť.
Prevaha vývozu nad dovozom sa dá očakávať aj na Slovensku, podľa ekonómov už o rok alebo o dva. Nové automobilky majú v tom čase pracovať naplno.
Slovensko veľa vyváža aj preto, že v porovnaní so zahraničím sú v krajine nízke mzdy a oplatí sa tu vyrábať. Výhodu nízkych miezd môžu podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha čiastočne ohroziť Bulharsko a Rumunsko, keď sa stanú novými členmi únie. "V porovnaní so západnými krajinami však Slovensko bude ťažiť z nízkych miezd minimálne ďalších 10 až 15 rokov."
Autor: Ľuboš JančíkMARIANNA ONUFEROVÁ