Podľa návrhu novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov dostane poslanec odstupné len vtedy, ak bude pôsobiť v parlamente aspoň päť mesiacov.
Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu začiatkom júla nastúpilo trinásť náhradníkov za členov Dzurindovej vlády, keďže minister nemôže byť súčasne poslancom.
V deň ustanovujúcej schôdze Dzurindova vláda podala demisiu a nastúpila vláda nová. Dzurindovi ministri si okamžite začali uplatňovať poslanecký mandát. Náhradníci tak strávili v parlamente len deväť hodín a podľa zákona získali päťmesačné odstupné takmer 260-tisíc.
Náhradníčkou za SDKÚ bola napríklad Petra Masácová, ktorá je na materskej dovolenke. Odstupné jej príde vhod. "Klamala by som, keby som povedala, že mi je to jedno," hovorí. Zmenu odstupného bude akceptovať. Tá sa však už nedotkne náhradníkov bývalej vlády.
Jeden z predkladateľov zákona, poslanec Smeru Róbert Madej hovorí, že "zákon bol zlý a nie je korektné za deň sedenia parlamente" zobrať odstupné. O tomto probléme sa vedelo roky, nikto z politikov sa však neodhodlal k zmene.
Podobný návrh ako vládni poslanci však chceli predložiť aj poslanci KDH Vladimír Palko a Pavol Minárik. Keď zistili, že podobný návrh už bol predložený, od zámeru upustili.
Podľa návrhu bude mať poslanec nárok na odstupné len raz počas volebného obdobia. Okrem odstupného pre poslancov by sa malo zrušiť aj trojmesačné odstupné pre tých členov vlády, ktorí sa vrátia do parlamentu.
Otázkou však je, čo v prípade, keby takýto člen vlády prišiel do parlamentu napríklad tri mesiace pred skončením volebného obdobia. V tom prípade by zrejme stratil nárok na odstupné aj ako poslanec, lebo by poslanecký mandát vykonával kratšie než päť mesiacov. Róbert Madej nevedel na túto otázku jednoznačne odpovedať. Predkladatelia zákona však nenavrhujú zmenu v prípade, keď je poslanec zvolený do inej ústavnej funkcie.
V minulosti bol poslanec Rudolf Schuster zvolený za prezidenta a poslanec Ján Jasovský za šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Obaja získali nárok na päťmesačné odstupné a súčasne poberali plat v ďalšej verejnej funkcii. Už vtedy sa viacerí politici vyslovili za to, aby sa aj v tejto veci zákon upravil.
(sp)
Na čo majú poslanci nárok
* plat vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve plus paušálna náhrada, spolu okolo 90-tisíc korún,
* po skončení výkonu mandátu päťmesačné odstupné. V prípade úmrtia sa odstupné vypláca manželke, deťom a rodičom, ak s ním žili v čase jeho smrti v spoločnej domácnosti,
* notebook poslancovi zostane aj po skončení volebného obdobia,
* kancelária a výdavky na jej prevádzku,
* asistent, jeho odmena predstavuje 80 percent platu poslanca, čo je asi 41-tisíc korún,
* mimobratislavskí poslanci dostanú ubytovanie v Bratislave.