Prezident projektu Gerard Henri Leroux (vpravo) vystúpil v júni v Prešove na tlačovke spolu s vicepremiérom Ivanom Miklošom a premiérom Mikulášom Dzurindom. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - V Spišskom Hrhove ohlásila minulá vláda tesne pred júnovými voľbami až 16-miliardovú investíciu. Investíciu zabezpečuje konzultačno-developerská spoločnosť Akerman. Od začiatku však nebolo jasné, kto je v pozadí investorov. Médiá pátrali po lichtenštajnskom princovi. Týždenník Trend minulý týždeň napísal, že firmu Akerman na Slovensku reprezentoval človek s kriminálnou minulosťou. Ministerstvo hospodárstva sa chystá investíciu preveriť.
Podľa Trendu rozdával istý Gianfranco Ramoser pred niekoľkými mesiacmi na Slovensku vizitky so svojím menom a znakmi spoločnosti Akerman. Trend tvrdí, že viaceré aktivity v Európe, za ktorými stál Ramoser, sa skončili bankrotom či podozreniami zo sprenevery. Na financovaní projektu s názvom Nordman sa mala podieľať spolovice talianska banka Monte dei Paschi di Siena. Keď ju Trend oslovil, vyšlo najavo, že v banke o ničom nevedia.
Projekt prezentoval v Spišskom Hrhove tesne pred júnovými voľbami šéf Akermanu Gerard Leroux. Na tlačovke pri ňom sedel aj vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. Jeho reakciu sa nám včera nepodarilo získať. Leroux však tvrdí, že v projekte pokračujú. Verí vraj, že investori od projektu neodstúpia. Podľa jeho slov investorov presvedčí súhlas vlády na štátnu podporou projektu.
Zástupca starostu Spišského Hrhova Pavol Urda hovorí, že sú tri varianty na štátnu pomoc investorovi, pričom nová vláda sa prikláňa k tomu istému variantu ako predchádzajúca: "Vláda chce, aby investor zložil bankovú záruku za štátnu pomoc, aby bolo v prípade, že to nevyjde, z čoho vrátiť peniaze štátu."
Urda je presvedčený, že projekt vyjde. Myslí si, že nejde o žiadny podvod. "Nevidím dôvod, prečo by pre podvod investor vynaložil toľko prostriedkov, ktoré už do toho na Slovensku dal," hovorí. Tvrdí, že Ramosera mal investor zo začiatku len ako konzultanta. "Spolupracoval s nimi, ale vyhodili ho," hovorí. Leroux uviedol, že Ramoser nie je akcionár Akermanu a len na začiatku bol konzultantom.
Slovenská agentúra na podporu investícií a obchodu Sario si podľa hovorcu Michala Novotu vyžiadala od investora doklady, ktoré majú "dokázať relevantnosť investora, právne pozadie, finančné zabezpečenie". Kým dokumenty nebudú mať v rukách a nebudú overené, nebude agentúra pokračovať v rokovaní. S Lerouxom sa vraj dohodli, že dokumenty doručí do septembra. Sario dovtedy nebude hovoriť o štátnej pomoci.
"O Spišskom Hrhove vieme, analyzujeme ho," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara. Bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek sa na stretnutí s investorom nezúčastňoval, keďže išlo len o úvodné rokovania agentúry. "Upozornil som len, aby sa Slovensko nezaviazalo k niečomu skôr, ako získame istotu," hovorí. Štát zatiaľ nemá voči investorovi žiadne záväzky.
Malchárek si vyžiadal informácie od Saria a podľa agentúry sa vtedy investor správal štandardne. Účasť expremiéra Dzurindu na tlačovke investora pred voľbami nepovažuje za predvolebnú kampaň.
Na Spiši by mal investor postaviť podnik na výrobu komponentov nákladných prívesov, lodí, stavebných materiálov. Bola by to jedna z najväčších investícií na Slovensku.