Ministri majú šetriť, no ešte stále nevedia kde

BRATISLAVA - Škrty, ktoré minulý týždeň navrhol minister financií Ján Počiatek a schválila ich vláda, ministrov nepotešili. Rezorty stále nemajú jasno, kde budú uťahovať opasky. „Koho by to tešilo, že musí šetriť,“ konštatuje hovorca ministra dopravy Mari

Minister financií Ján Počiatek (vľavo) pripravil rezortom nepríjemné prekvapenie. Musia sa uskromniť a znížiť svoje výdavky do konca roka spolu o 4,3 miliardy korún, aby bolo dosť peňazí na predvolebné sľuby Smeru. Šetriť má aj školstvo. Šéf tohto rezortu Ján Mikolaj (vpravo) z toho nadšený nie je.

FOTO – TASR

BRATISLAVA - Škrty, ktoré minulý týždeň navrhol minister financií Ján Počiatek a schválila ich vláda, ministrov nepotešili. Rezorty stále nemajú jasno, kde budú uťahovať opasky. „Koho by to tešilo, že musí šetriť,“ konštatuje hovorca ministra dopravy Marián Jánošík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práve rezort dopravy patrí medzi tie, ktoré musia šetriť najviac. A to aj napriek tomu, že výstavba diaľnic patrí medzi priority novej vlády. Kabinet ministerstvu dopravy nariadil, aby do konca roka zoškrtalo plánované výdavky až o 760 miliónov korún. „Rozsah šetrenia je príliš vysoký, analyzujeme to, budeme musieť hľadať čo najmenej bolestivé riešenie,“ povedal Jánošík. Zatiaľ nevedia, na čo siahnu. „V stredu dostanete odpoveď, kde sa to ušetrí.“

Úsporné opatrenia sa bolestivo dotknú takisto školstva, hoci každá z doterajších vlád aj súčasná hovorí, že v rezorte je stále málo peňazí. „Úsporu budeme hľadať v prevádzkových výdavkoch tak, aby sme nemuseli siahnuť na programové priority nášho rezortu,“ povedal štátny tajomník ministerstva školstva Jozef Habánik.

SkryťVypnúť reklamu

Šetriť chce aj rezort ministra financií, ktorý s návrhom úsporných opatrení vyšiel. Do decembra sa musia zriecť takmer 230 miliónov korún. Minister financií povedal, že už má konkrétnu predstavu, na ktoré výdavky siahne. Hovoriť o tom zatiaľ nechce. „Analyzujeme to,“ povedal hovorca ministra Miroslav Šmál.

Spôsob úspor, aký navrhol minister financií, nie je podľa hlavného ekonóma ING Banky Jána Tótha správny. „Už exministerka Schmögnerová sa snažila plošne šetriť a Slovensko s tým nemalo dobré skúsenosti,“ povedal Tóth. Postihlo to totiž hlavne investičné výdavky, napríklad na diaľnice, ale aj platy a „nebolo to systémové, iba dočasné, lebo tieto výdavky sa museli potom neskôr uhradiť“. Tóthovi sa nepáči, že vláda berie peniaze školstvu. „Pri plošnom šetrení sú často popri menej efektívnych oblastiach potláčané aj tie, ktoré si zaslúžia lepšie financovanie ako niektoré kapitalové výdavky alebo oblasť škol—stva.“

SkryťVypnúť reklamu

Tóth vláde odporúča, aby pre šetrenie zvolila modernejší prístup. „Moderný spôsob šetrenia odstraňuje neefektivitu cez systémové riešenia, ktoré sa často volajú reformy,“ povedal Tóth. Znamená to, že vláda sa napríklad zameriava na boj proti zneužívaniu sociálnych dávok, dáva menej výdavkov do oblastí, ktoré nezvyšujú ekonomický rast, ako je poľnohospodárstvo a sústredí sa napríklad na investície do školstva, vedy alebo diaľnic.

Ministerstvá výdavky o 10 percent znížiť nemôžu

Vláda zaviazala minulý týždeň ministerstvá, aby sa do konca roka zriekli spolu vyše štyroch miliárd korún. V médiách sa objavili informácie, že každý rezort musí znížiť plánované výdavky až o desať percent.

To však nie je pravda. Ak by to tak bolo, ministerstvá a ostatné kapitoly v rozpočte by museli okresať svoje plány až o 33 miliárd korún. Štátny rozpočet počíta s celkovými výdavkami vyše 330 miliárd korún. Väčšinu z nich musia ministerstvá zaplatiť či chcú, alebo nie, pretože im to prikazujú rôzne zákony alebo zmluvy. Ide napríklad o mzdy, poistné, sociálne dávky, penzie alebo odvody do rozpočtu Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Po znížení o tieto povinné výdavky dostal rezort sumu 43,2 miliardy korún nepovinných výdavkov. Môže ísť napríklad o plány na rôzne investície. A až z toho vyrátalo ministerstvo financií desať percent. V skutočnosti teda vládny kabinet plánuje znížiť výdavky nie o desať, ale iba zhruba o jeden a pol percenta.

(ľja)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 972
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 724
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 960
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 934
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 051
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 450
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 388
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu