Obvinený Arnold V. Jeho známi tvrdia, že Monika Sz. sa na ranči zdržiavala dobrovoľne. FOTO PRE SME - MARIÁN POTOCKÝ
BRATISLAVA - Minulý týždeň polícia vyslobodila z ranča pri Kráľovskom Chlmci z rúk sekty mladú Maďarku. Priatelia obvineného vodcu sekty tvrdia, že žena zostávala na ranči dobrovoľne.
Polícia hovorí o fyzickom týraní. Podľa hovorcu policajného prezídia Martina Korcha vstúpila síce Monika Sz. do sekty dobrovoľne, ale odísť jej už nepovolili. Aj ona sama potvrdila, že ju na ranči držali proti jej vôli. Súd včera rozhodol, že vodca sekty Arnold V. ostane vo väzbe.
Podľa ľudí blízkych vodcovi sekty zinscenovala celú kauzu Monika Sz., ktorá bola jeho partnerkou. "Na ranči ju nikto neväznil. Voľne sa pohybovala po celom areáli a kedykoľvek ho mohla opustiť. Mala k dispozícii mobilný telefón a internet," povedala Renáta, ktorá sa na ranči zdržiava cez víkendy.
Prípad z Kráľovského Chlmca je na Slovensku ojedinelý. Hoci v krajine funguje minimálne sto sporných spoločenstiev a kultov, podľa Miroslava Lojdu z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkvi zatiaľ nezaznamenali prípad, kde by sekta držala človeka proti jeho vôli.
"Vtedy je totiž človek zmanipulovaný, takže si to neuvedomuje, a to je pravé ten problém dokázať, že bol zmanipulovaný," povedal Lojda. Aj v prípade sekty Arnolda V. jeho právnik Ivan Vaňko predložil zoznam 47 ľudí, ktorí potvrdili, že Monika Sz. mala voľný pohyb.
Vodca sekty vystupoval navonok ako liečiteľ. "Už v roku 2002 nás kontaktovali ľudia, ktorí s ním mali problémy," hovorí Lojda. Medzi Arnoldových pacientov údajne patrili najmä ženy. "Za svoje rady alebo liečiteľské zákroky poberal od ľudí tisíce. Bližšie informácie o jeho praktikách nám nie sú známe."
Na Slovensku podľa Lojdu pôsobí viac skupín sústredených okolo podobných liečiteľov. "Nielen slovenských, ale najmä okolo ukrajinských ako Savčenko, Ignatenko. Títo páni zarábajú na ľudských problémoch."
Polícia je v podobných prípadoch často bezmocná, lebo podľa slovenských zákonov nemožno za psychickú manipuláciu trestne stíhať. "Niekto sa tu prezentuje ako majster, ale ak nespácha iný trestný čin, polícia nič nezmôže," povedala predsedníčka občianskeho združenia Integra Ivana Škodová.
Polícia o Arnoldovej skupine povedala len toľko, že u "nás ide o netypický spôsob vedenia náboženskej skupiny" a "sektu na americký spôsob".
Na Slovensku fungujú najmä zahraničné sekty, ale ich presný počet sa nedá určiť. Niektoré majú desať a iné tisíc stúpencov.
Podľa Škodovej sú najaktívnejšie sporné spoločenstvá - Scientologická cirkev, Sahadža joga, Šrí Činmoj a Hnutie zjednotenia (Moonisti). Strediská a stúpenci týchto cirkví sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách. (mip, mpo)
Kde hľadať pomoc
Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi (uvsc@duch.sk) Centrum pre štúdium siekt (sekty@chello.sk) Integra - Centrum prevencie v oblasti siekt (integra@pobox.sk) (Zdroj: Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi)
Ako rozoznať nebezpečnú sektu
spolok má vedúceho, alebo skupinu vedúcich, ktorí sú považovaní za neobmedzenú autoritu, existuje prísny zákaz akejkoľvek kritiky a pochybnosti o učení sekty, život jedinca sa pred vstupom do kultu považuje za celkom neúspešný , kult vyberá neúmerné poplatky za semináre, kurzy a podobne aktivity skupiny, súkromný život príslušníkov je do najmenších detailov naprogramovaný, na prvom mieste v živote členov stojí práca a zhromažďovanie peňazí pre skupinu, členovia skupiny medzi sebou hovoria jazykom, ktorý je pre ostatných ľudí nezrozumiteľný, lebo pozostáva z veľkého množstva nových slov a pojmov; časté je aj výhradné využívanie biblických argumentov, čo úplné vylučuje akúkoľvek voľnú komunikáciu, väčšina skupín sa vyhráža, že ak do skupiny nevstúpi alebo z nej naopak vystúpi, bude to mať pre človeka nedozerné následky. (zdroj: Občianske združenie Integra)
Ako sa vyhnúť kultom
Nechoďte na víkend alebo dlhšie s neznámou skupinou bez toho, aby ste vedeli:
meno sponzora akcie (prednášky, školenia, tréningu), presvedčenie skupiny a s kým sympatizuje, o čo na stretnutí pôjde, čo sa od vás očakáva, že sa môžete slobodne rozhodnúť kedykoľvek odísť. (Zdroj: Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi)
Tragické prípady pôsobenia siekt
Bývalý nacistický dôstojník Paul Schäfer založil koncom 60. rokov náboženskú sektu v južnom Čile. S tristo nemeckými emigrantmi vytvorili náboženskú farmársku komunitu Dignidad (Dôstojnosť). Skupina bola izolovaná od sveta, Schäfer sa správal ako boh. Mal napríklad v oddelenej budove na starosti výchovu všetkých detí. Do kolónie získal aj deti z okolitých fariem. Podľa bývalých členov sekty deti pohlavne zneužíval, čo súd dokázal v 25 prípadoch.
V roku 1978 zahynulo v džungli Britskej Guyany 914 ľudí. Fanatický reverend Jim Jones namiešal svojim prívržencom grepový džús s kyanidom. Svoju sektu Krídla vyslobodenia založil v apríli 1955, neskôr ju premenovali na Svätyňu ľudu. Tí, čo do cirkvi vstupovali, mu odovzdávali všetok majetok. Svojich prívržencov často fyzicky týral. Sektou sa začali zaoberať politici. Kongresman Leo Ryan sa vydal priamo na miesto a presvedčil časť skupiny na odchod, ale Jonesovi ľudia kongresmana na letisku zastrelili. Jones zorganizoval hromadnú samovraždu kyanidom.
V roku 1995 japonská náboženská sekta Óm šinrikjó zaútočila sarínom v tokijskom metre. Sekta a jej vodca Šóko Asahara pripravili o život 12 ľudí a zranili niekoľko tisíc. Sekta ovládala 35 firiem - od reštaurácií, fitnescentier až po úspešnú výrobu počítačov. Neuspela v roku 1990 vo voľbách do parlamentu, úspešne však prerazila do Ruska, kde mala okolo 35-tisíc členov. Asaharu napokon zatkli a spolu s ďalšími 13 organizátormi atentátu odsúdili na trest smrti. Óm šinrikjó sa premenovala na sektu Alef a vedie ju Asaharova dcéra Rika Macumotová.
V roku 1998 zavraždili prívrženci satanistickej sekty v Taliansku dvoch ľudí. Zavraždili ich v lese kladivami počas čiernej omše. Šéfa sekty "Satanove beštie" odsúdili na dvojnásobný doživotný trest. Zvyšných štyroch členov odsúdili na 24- až 26-ročné tresty.
Neregistrované náboženstvá na Slovensku
Netradičné náboženstvá
Ánanda Márga, hnutie Hare Krišna, Joga v dennom živote, Osho, Sahadža joga, Šambaola Slovakia, Šrí Činmoj, Zazen International Slovakia, Zenové centrum Mjo Sahn Sah, rozenkruciáni, raeliáni, moonisti
Náboženské spoločnosti vládou označované ako "synkretické"
Cirkev zjednotenia, Scientologická cirkev, Hnutie svätého grálu a Bahájska viera
Kresťanské náboženské spoločnosti
Cirkev Kristova, Cirkev Manna, Medzinárodné združenie obchodníkov úplného evanjelia, Kresťanské spoločenstvá, Cirkev nazarénska, Nové Zjavenie, Slovo života, Spoločnosť priateľov Ježiša Krista, Meč ducha, Učeníci Ježiša Krista, Univerzálny život, Cirkev Ježiša Krista svätých posledných dní (mormóni), Slobodná ľudová misia, Presbyteriánska cirkev Emmanuel a Bratia v Kristovi (kristadelfiáni).
(zdroj: Medzinárodná správa o slobode vierovyznania 2005)