Oblečenie z trhoviska je síce lacné, ale nie vždy bezpečné. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Obchodná inšpekcia zakázala predaj piatich druhov detského oblečenia, pretože môžu spôsobovať rakovinu. Všetky výrobky boli dovezené z Číny a obsahovali nadmerné množstvo karcinogénnych amínov.
Inšpekcia nechce prezradiť, kde nebezpečné oblečenie našla. Jej hovorkyňa Danuša Krkošová len povedala, že čínske odevy obsahujúce karcinogénne látky, sú na trhoviskách aj v obchodných sieťach.
Dovezený ani na Slovensku vyrobený tovar nemusí prejsť testom zdravotnej škodlivosti. "Po vstupe do Európskej únie je testovanie dobrovoľné. Dovozcovia a obchodníci väčšinou čakajú, až keď tovar objaví obchodná inšpekcia a tá ho dá preveriť," povedal riaditeľ výskumného Ústavu textilnej chémie Jozef Šesták.
Najviac nájdených nevyhovujúcich výrobkov pochádza z ázijských krajín. "Za posledných dvanásť rokov tvorili až päťdesiatpercentný podiel testovaných textílii, pričom slovenské a české výrobky iba desať percent," povedal Šesták. Na Slovensko sa v súčasnosti dováža 20 až 25 percent odevných výrobkov z Číny.
Najviac karcinogénnych látok a ťažkých kovov sa môže vyskytovať vo farbivách látok. "Pri nákupe oblečenia odporúčam prejsť vreckovkou po textílii, ak ostane zafarbená, je to prvý signál, že niečo nie je v poriadku, oblečenie by nemalo farbiť ani pri praní," povedal Šesták, ktorý neodporúča kupovať najmä spodnú bielizeň v sýtych farbách.
Po akom čase nosenia začne byť výrobok škodlivý, nemožno presne určiť, lebo záleží aj na citlivosti človeka.
Alergické reakcie na oblečenie sa môžu prejaviť začervenaním kože, vyrážkami, vznikom kožných alergií a neskôr u niektorých ľudí aj rakovinou. "Nebezpečné je to najmä u detí. Chemikálie im ľahšie prejdú do vnútorných orgánov a môžu ich natrvalo poškodiť," povedala Katarína Halzlová z Úradu verejného zdravotníctva.
Ak obchodná inšpekcia nájde škodlivý výrobok, zakáže jeho predaj a informuje verejnosť. Spotrebiteľ má právo tovar vrátiť a žiadať naspäť peniaze, v čom mu inšpekcia pomôže. Proti samotným obchodníkom však nerobí žiadne represívne opatrenia. "Lebo oni nevedia, že výrobky sú zlé," povedala hovorkyňa inšpekcie Krkošová. (mip)
Čo obchodná inšpekcia stiahla z predaja
Detské slipy zn. Emília, 100 % bavlna, modrá farba Detské slipy chlapčenské DMD 8, 100 % bavlna, tmavomodrá farba Chlapčenská súprava ASCA TYP 0026, 100 % bavlna, farba - nohavice šedé, tričko modré Chlapčenské boxerky NELYS 100 % bavlna, zeleno-olivová farba Čo by si mal spotrebiteľ všímať
údaje o výrobcovi (ak dáva prednosť jeho výrobkom), údaje o spôsobe používania, uchovávania alebo skladovania výrobkov, údaje o materiálovom zložení a symboly ošetrovania, účele použitia. (Všetky údaje musia byť v slovenskom jazyku)