FOTO - .ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Ak si človek chce finančne polepšiť, neraz nemá inú možnosť, ako pracovať, čo mu sily stačia. Vláda sa však chystá novelizovať Zákonník práce a stanoviť "maximálny týždenný pracovný čas vrátane nadčasov". To znamená obmedziť pracovný čas ľuďom, ktorí majú viacero zamestnaní. Pracovať viac ako 48 hodín týždenne a privyrobiť si tak nebudú môcť ani tí, čo chcú.
Zákonník práce síce už dnes stanovuje pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas najviac na 48 hodín týždenne, ale iba na jedno zamestnanie. Na dve pripadá dvojnásobok - 96 hodín týždenne. Odbory sú však proti. Tvrdia, že pri viacerých pracovných pomeroch nemusia byť dodržané zásady bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnanca.
Viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš povedal, že limitom môže byť 48 hodín týždenne, ale aj vtedy, ak by človek "mal súčasne viac pracovných pomerov", čiže pracoval pre viacerých zamestnávateľov. Takto to bolo do 30. júna 2003, keď sa na návrh vtedajšieho ministra práce Ľudovíta Kaníka zákonník vo veľkom zmenil.
Poslankyňa Iveta Radičová (SDKÚ) tvrdí, že takúto možnosť najviac využíva "sociálna skupina, ktorú zaraďujeme do nižšej strednej triedy". Pýta sa, pred čím by bolo treba chrániť takýchto ľudí. "Pred šancou mať vyšší príjem? Prečo toto nenecháme na individuálnom rozhodnutí tej-ktorej osoby?"
K novelizácii Zákonníka práce môže podľa hovorkyne ministerstva práce Oľgy Škorecovej dôjsť na budúci rok. Vláda sa k tomu zaviazala "s cieľom zabezpečiť zvýšenú ochranu zamestnancov". Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu sa však obáva, že ak sa ochrana zamestnancov zvýši, nebude to znamenať rozkvet zamestnávania ani utvárania pracovných miest. "Naopak, máme skúsenosti, že príliš veľká ochrana zamestnanca odrádza od jeho prijatia. Potom potenciálni zamestnávatelia hľadajú jednoduchšiu cestu." Myslí si, že keď to zamestnávateľom "budeme stále viac komplikovať, nebudú ochotní zamestnávať viac osôb, radšej budú sami robiť nadčasy".