Pri frikčnej nezamestnanosti je časť pracovných miest voľná a voľní sú i uchádzači v zodpovedajúcom počte i štruktúre. Je to jav prirodzený a neproblémový. Väčší podiel má štrukturálna nezamestnanosť - nezamestnaní nemajú vhodnú kvalifikáciu, alebo nežijú na potrebnom mieste a nemôžu alebo nechcú sa vzdelávať či presťahovať.
Nezamestnanosť z nedostatočného dopytu znamená, že dopyt po pracovnej sile je pri existujúcej reálnej mzde príliš nízky a mzda sa v rôznych dôvodov neznižuje (zákony, odbory a pod.). Svoje zohráva i technologická nezamestnanosť - nové technológie sú kapitálovo vysoko náročné a nahrádzajú živú prácu. Jadro našej nezamestnanosti sa v Keynesovej teórii nazýva nezamestnanosť z nedostatku rastu, je to špecifická forma technologickej nezamestnanosti. Hospodársky rast je príliš pomalý na to, aby vytváral pracovné miesta pre všetkých, ktorí chcú pracovať. Dnes jedno percento rastu HDP vytvorí len 0,13 percenta pracovných miest a tendencia sa bude ešte zhoršovať.
Osobitnou kapitolou, najmä na Slovensku, je dobrovoľná nezamestnanosť. Časť nezamestnaných, ich podiel odhadovať je príliš odvážne, pracovať nemieni a za žiadnych okolností nebude. Uskutočnené i plánované opatrenia môžu tento jav zmierniť, ale určite ho neodstránia. Chceme či nechceme, balík nákladov spojených s touto čoraz rýchlejšie rastúcou časťou obyvateľstva budeme musieť niesť vždy. Príjmy nezabezpečujúce ani fyziologickú hranicu prežívania vedú k zvýšenej kriminalite a a pri troche organizácie by mohlo dôjsť k ničivým masovým vystúpeniam. Vkladať veľké nádeje do boja proti čiernej práci je tiež naivné, možno ju potlačiť, ale nielen zlikvidovať, ale dostať ju do prijateľných hraníc sa nepodarilo ani vo vyspelejších štátoch s vypracovaným monitorovacím systémom a veľmi vážnymi dôsledkami pre organizátorov čiernej práce a zamestnávateľov.
Ak sa pred niekoľkými rokmi hovorilo, že Slovensko je odsúdené na úspech, dnes možno s istotou odpovedať, že je odsúdené na vysokú nezamestnanosť. Riešenie je dlhodobé - reštrukturalizácia ekonomiky, vytvorenie predpokladov pre trvalý a stabilný rast. Prebytok pracovných síl sa bude absorbovať len pomaly a budú problémy v regionálnom, odvetvovom, odborovom a kvalifikačnom priereze.
Nezamestnanosť by mohla znížiť príprava pracovných síl pre potreby budúcich rokov. Využiť na to treba aj latentné kapacity - priestorové (po zrušených základných a odborných školách a pod.) i ľudské (medzi nezamestnanými sú i absolventi vysokých škôl využiteľní na výučbu základov informatiky a jazykov, určite i ďalších disciplín). Zdroje sa by pri pochopení významu programu mali nájsť: na jednej strane ide o splácanie dlhu deficitu vzdelania v minulosti, na druhej je to investícia do budúcnosti. Nehovoriac o tom, že programy by z ponuky na trhu práce stiahli desaťtisíce nezamestnaných.
Keynes to mal v USA ľahšie. Proti nezamestnanosti zasahoval v kapitálovo a technologicky vybudovanej ekonomike. Do celého stroja stačilo len drgnúť vysokými štátnymi výdavkami. Náš údel je oveľa zložitejší.
Zdroj: HN