Jiří Paroubek dnes odstúpi.
FOTO –ČTK
Podanie demisie nasleduje po tom, ako parlament v pondelok a včera zvolil svojho dočasného predsedu a ďalších funkcionárov a oficiálne tak začal pracovať. To umožnilo ukončiť ustanovujúcu schôdzu snemovne, po ktorej má podľa ústavy dosluhujúca vláda demisiu podať.
Prezident Václav Klaus má Paroubka prijať poobede, aby od neho demisiu prevzal. Krátko na to prijme víťaza volieb, šéfa občianskych demokratov Mirka Topolánka, ktorého vymenuje za nového premiéra. Proces ustavovania novej vlády sa tak vráti do ústavného rámca. Doteraz sa pohyboval na jeho hranici.
Klaus síce už poveril Topolánka rokovaniami o zostavení vlády, oficiálne ho však nevymenoval za premiéra. Zostavenie vlády schopnej získať dôveru parlamentu zostáva aj po spriechodnení snemovne otázne. Topolánkova vláda stále potrebuje podporu sociálnych demokratov.
ODS prekáža, že chce ČSSD okrem programu mať slovo aj pri výbere členov vlády. Paroubkovým cieľom je získať pre svoju stranu čo najväčší podiel na moci. Ak vládu nebude môcť zostavovať sám, chce aspoň vládu, v ktorej bude jeho strana spolurozhodovať. Avšak bez toho, aby za ňu niesla zodpovednosť.
Paroubek včera ČTK povedal, že si vie predstaviť dohodu o podpore menšinovej vlády ODS na dva roky. Potom by podľa neho mohli byť nové voľby. Prípadne by vraj jeho strana tolerovala vládu ODS len do schválenia nového rozpočtu, čiže do konca roka.
Topolánek na to reagoval vyhlásením, že chce vládu, ktorá bude trvať až do konca českého predsedníctva Európskej únie, ktoré Praha prevezme na začiatku roku 2009.