Libanončania v Bejrúte odpratávajú trosky pod dohľadom bojovníkov Hizballáhu.
FOTO – SITA/AP
tárov.
Vláda v Bejrúte sa ešte nespamätala z konca vojny a šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh už oznamoval, že každej rodine bez domova bude platiť rok nájomné. Podľa zdrojov z Hizballáhu citovaných denníkom Washington Post na to dostal z Teheránu 150 miliónov dolárov. „Nasralláh nám pomôže skôr ako vláda,“ povedal pre Washington Post Mehdi Awada z juholibanonskej dediny Chijám. Aj ďalší dedinčania sa pýtajú, kde je vláda a rozprávajú o tom, že na každom kroku im pomáhajú ľudia z Hizballáhu.
Blízkovýchodní analytici upozorňujú, že počas rekonštrukcie Libanonu môžu nastať vážne zmeny. Nejde len o nové domy a cesty, ale o presun podpory obyvateľov smerom k Hizballáhu na úkor centrálnej vlády. A Hizballáh to sú Irán a Sýria a ich peniaze na charitatívne projekty. Izraelský vicepremiér Šimon Peres niekoľko dní pred vypísaním prímeria vyhlásil, že dôležité bude, kto sa ujme rekonštrukčných prác a že by to malo byť medzinárodné spoločenstvo.
No zdá sa, že je už neskoro. Darcovská konferencia pre Libanon je naplánovaná až na koniec augusta. Dovtedy odpracú buldozéry, ktoré má Hizballáh z Iránu, väčšinu sutín a hnutie si získa najväčšie zásluhy.
Vláda v Bejrúte nie je nečinná, ale na rozdiel od Hizballáhu, ktorého aktivisti si môžu pohovoriť s každou rodinou, čo stratila dom a do vrecka jej vložiť peniaze „od šejcha Nasralláha“, rieši komplexnejšie problémy. „Libanon potrebuje niečo ako Marshallov plán,“ povedal AFP libanonský ekonóm Kamel Hamdan.
Izraelské bombardovanie zničilo podľa BBC 600 kilometrov ciest, 150 mostov a asi 15–tisíc domov. Libanonu hrozí ďalšie zadlžovanie aj veľká nezamestnanosť. Priame škody vojny krajina vyčíslila na 3 miliardy dolárov. Nepriame, predstavované stratou ziskov z cestovného ruchu, odhadujú na 2 miliardy.
Rekonštrukcia by mohla pomôcť stavebným podnikom, cementárňam, dopravným firmám. Na rekonštrukčné práce však treba veľké peniaze a vláda v Bejrúte ich nemá. Z arabských krajín má prísľub na 800 miliónov dolárov a chce získať ešte viac.
Hamdan si myslí, že obnova Libanonu sa dá vnímať aj ako šanca. „Ak sa podarí vytvoriť politický konsenzus, je nádej, že sa podarí zveľadiť zaostalé oblasti na juhu a južné predmestia Bejrútu,“ vysvetľuje Hamdan. Práve tam sa usadil Hizballáh. So zbraňami aj s murárskymi čatami.
Generál predal pred vojnou svoje akcie
Náčelník generálneho štábu izraelskej armády generál Dan Haluc zrejme príde o kanceláriu s výhľadom na telavivské diamantové centrum. Dôvodom nebudú chyby, ktoré spravil na bojovom poli. Aj keď ich bolo podľa analytikov veľa.
Podľa denníka Maariv sa generál viac ako o osudy vojakov zaujímal o svoje peniaze. Niekoľko hodín po tom, čo Hizballáh uniesol dvoch izraelských vojakov, dal pokyn svojmu maklérovi, aby predal jeho cenné papiere. Krátko predtým presadzoval bombardovanie Libanonu a vedel, že generalita sa prikláňa k vojne. Dva dni po tom, čo Haluc akcie predal, už bola vojna v plnom prúde a hodnota cenných papierov na burze klesla asi o 8, 3 percenta.
Haluc tak zachránil investíciu 120–tisíc šekelov, čo je asi 800–tisíc slovenských korún, ale stratil tvár. Izraelčania sú zhnusení a žiadajú jeho rezignáciu. Podobné názory anonymne vyslovujú aj Halucovi podriadení. Hovoria, že sa nemôže pozrieť do očí rodičom, čo v Libanone stratili synov.
Haluc článok Maarivu označil za nechutný, ale priznal, že transakciu uskutočnil. Povedal, že rovnako ako ostatní Izraelčania sa stará o rodinné financie.
(mik)
Posledný vývoj
izraelskí vojaci pokračovali v sťahovaní z južného Libanonu. Libanonská vláda naopak včera rozhodla, že sa jednotky jej oficiálnej armády začnú v oblasti rozmiestňovať už dnes;
diplomati rokujú o vytvorení medzinárodných jednotiek. Izrael nechce, aby v nich boli vojaci z krajín, s ktorými nemá diplomatické vzťahy. Ide o Malajziu a Indonéziu;
do južného Libanonu sa vrátilo štvrť milióna ľudí, pol milióna je na ceste. V Sure podľa Reuters objavili masový hrob s viac ako 100 telami;
na sever Izraela sa takisto vracajú ľudia, ktorí boli cez vojnu u príbuzných alebo v stanových táboroch.
(mik)
Autor: Tel Aviv