Obrnený transportér jednotiek OSN stráži cestu v dedine Kila v južnom Libanone, ktorá susedí s izraelským hraničným mestom Metula. FOTO - REUTERS |
"Nasledujúce dni ešte budú nebezpečné," povedal francúzsky diplomat a veliteľ Dočasných
síl OSN v Libanone Jean-Marie Guehenno. Predvoj modrých prílb OSN by mal mať 3500 nových vojakov a doplní tak dvetisíc vojakov, ktorí su v oblasti už teraz.
Veľké sklamanie pripravilo centrále OSN Francúzsko, ktoré bolo veľmi aktívne pri tvorbe rezolúcie o prímerí. Čakalo sa, že bude mať možno najsilnejší kontingent, hovorilo sa aj o piatich tisícoch. Paríž však napokon odobril vyslanie len 200-člennej jednotky, ženijného práporu.
Väčší počet vojakov sa ešte očakáva od Španielska a Belgicka, ktoré by ich mali aj rýchlo pripraviť na vyslanie. Dovedna majú mať modré prilby napokon v oblasti 15-tisíc vojakov. Slovensko, podobne ako Spojené štáty alebo Veľká Británia, vojakov do Libanonu nepošle. Zaťažujú ich operácie v Iraku a Afganistane.
Prímerie, ktoré ukončilo vojenskú akciu Izraela proti Hizballáhu, sa zatiaľ dodržiava. Libanonská armáda obsadzuje juh krajiny, ktorý roky nemala pod kontrolou, lebo ho ovládal Hizballáh. Boje však môžu vypuknúť kedykoľvek, a preto je dôležité, aby jednotky OSN dorazili čo najskôr. (mch, čtk, reuters)