Podľa sondáže z prvej polovice augusta s rehabilitáciou Ivana Lexu, ktorý viedol SIS v čase únosu Michala Kováča mladšieho a vraždy Róberta Remiáša, nesúhlasia viac ako dve tretiny opýtaných (67 percent).
Takmer 9 percent Lexu nepozná a 18 percent nevie, alebo ich táto otázka nezaujíma.
S nápadom rehabilitovať Lexu prišiel Mečiar len pár dní po vstupe HZDS do vlády so Smerom a SNS. Stranícky šéf Lexu vtedy agentúre SITA povedal, že Lexa si zaslúži "spoločenskú, občiansku rehabilitáciu, lebo skutky, ktoré mu boli vyčítané, sa nestali.
Podľa Mečiara obvinenia boli krivé, použití svedkovia falošní, dôkazy vyrobené". Mečiar tvrdil, "v súvislosti s Lexom sa nemôže niekto tváriť, že nestalo sa nič. Človek bol rok vo väzení - pre nič, bol istý čas v emigrácii - pre nič, bola spustená obrovská mašinéria kampane politickej voči nemu - pre nič". Mečiarovi koaliční partneri sa však k tejto myšlienke nepripojili.
Za rehabilitáciu Lexu nie je väčšina prívržencov žiadnej zo strán - teda ani HZDS. Očistenie mena Lexu chce len 26,3 percenta voličov Mečiarovej strany, 9,1 percenta prívržencov Smeru a 8,9 sympatizantov KSS. Nadštandardne ho podporujú aj voliči ANO (7,1 percenta), ale len 2,9 percenta prívržencov SNS.
Najmenej prívržencov očistenia exriaditeľovho mena je medzi voličmi SF (0,0 percenta), SDKÚ (0,7) SMK a KDH (po 1,5 percenta). Najviac tých, čo sú vyslovene proti Lexovej rehabilitácii, je medzi priaznivcami SMK (92,5), SDKÚ (88,1) a KDH (77,9). Najmenej ľudí, ktorí meno Ivan Lexa nepoznajú, je v tábore priaznivcov HZDS (1,3), najviac zasa medzi voličmi KSS (17,4 percenta).
Očistenie bývalého riaditeľa chcú viac obyvatelia menších miest, ľudia z Prešovského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja a so základným vzdelaním a nižšími príjmami.
Podľa politológa Miroslava Kusého prieskum potvrdzuje, že si ľudia osvojili obraz Lexu v médiách. Na obyvateľov zrejme negatívne zapôsobil aj exil v Juhoafrickej republike, aj jeho trestné stíhanie. "On nemá byť prečo obľúbený. Nepatrí medzi politikov, ktorí niečo ponúkajú. Skôr sa o ňom vytvára obraz ako o nejakej celebrite, a ten obraz je negatívny," povedal.
Malú popularitu Lexu medzi voličmi HZDS si politológ vysvetľuje tým, že ho ani nevnímajú ako člena strany, iba ako bývalého šéfa SIS. Ani Mečiar dostatočne nezdôrazňoval potrebu Lexu rehabilitovať, keďže to "povedal len tak medzi rečou", mieni Kusý. (knm)