Keby aj na budúci rok daň vyniesla toľko, koľko sa odhadlo na tento rok, najväčšie mestá na juhu Slovenska by zmenou stratili milióny korún. Bratislava 38, Košice 10, Trnava 6, Nitra 5, Komárno 4, Levice 3 milióny.
Peniaze z daňového výnosu obec ich môže použiť na výkon "samosprávnej pôsobnosti" - na financovanie dopravy, obecných školských zariadení, zariadení sociálnych služieb a iné. Úbytok peňazí môže viesť aj k tomu, že niektoré služby obec prestane poskytovať.
Primátor Levíc Štefan Mišák pokladá za samozrejmé, že chýbajúce peniaze bude treba "nahradiť zvýšením (miestnych) daní", respektíve bude treba robiť úsporné opatrenia v základných činnostiach samosprávy na úkor kvality života občanov".
Šahy môžu prísť o 697-tisíc korún. Primátor Ján Lowy sa zastrája, že "nemôžeme pripustiť", aby to obyvatelia mesta pocítili. "Dane zvyšovať určite nebudeme." Prístup vlády pokladá za nekorektný.
V skutočnosti ani jedna obec nemusí stratiť. Výnos dane z príjmov fyzických osôb je totiž z roka na rok väčší, takže aj obciam patrí čoraz vyššia suma. Za minulý rok na obce pripadlo o 4,7 miliardy viac, ako sa odhadlo pri zostavovaní štátneho rozpočtu. JOZEF ČAVOJEC
Ako sa delia dane medzi obceOd vlani obciam patrí 70,3 % celoročného výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Medzi obce sa tieto peniaze delia podľa istých štatistických údajov. Jedným z nich je počet ľudí s trvalým pobytom v obci k 1. januáru predchádzajúceho roka. Takto sa obciam rozdelí skoro štvrtina (23 %) peňazí. Časť tejto sumy sa prepočíta koeficientom nadmorskej výšky stredu obce. Najmenší koeficient majú obce s najnižšou nadmorskou výškou (Klin nad Bodrogom a Svätá Mária), a naopak s najvyššou (Lom nad Rimavicou).
Zmena, ktorú nový kabinet urobil, spočíva v tom, že nadmorská výška bude mať väčšiu váhu. Kým dnes sa jej koeficientom prepočítava 44 percent, od budúceho roka to bude 57 percent sumy, ktorá sa obciam delí podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom. (joč)