Poškodení občania zrejme budú sklamaní výškou odškodnenia, ktoré dostanú od vlády. Zatiaľ nie je jasné ani to, ako vláda určí, ktorých vkladateľov odškodní. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Vláda by mala na odškodnenie klientov skrachovaných nebankových subjektov minúť 100 miliónov korún, oznámila vo štvrtok televízia TA3. Poškodených bolo asi 300-tisíc dôverčivých ľudí a priemerne by tak dostali necelých 340 korún.
Premiér Robert Fico zo Smeru včera povedal, že bude trvať na plnení programového vyhlásenia a vláda preto najviac poškodených čiastočne odškodní. Ako určí, ktorí vkladatelia boli poškodení najviac, nie je známe. Výšku a spôsob odškodnenia má určiť zákon. V návrhu zákona o odškodnení, ktorý za združenie klientov viackrát neúspešne predkladali poslanci Smeru v uplynulom volebnom období, sa spomínala suma okolo 3,6 miliardy korún.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál nechcel o konkrétnej sume hovoriť. "Je to v štádiu rokovania." Výška odškodnenia sa bude podľa neho odvíjať od možností štátneho rozpočtu, ktorého deficit chce vláda udržať pod tromi percentami hrubého domáceho produktu. Či vláda počká s odškodnením ďalší rok, nechcel Šmál rozoberať.
Štefan Šipoš, podpredseda Združenia občanov poškodených nebankovými subjektmi, povedal, že sa chcú zúčastniť na rokovaní vlády, aby odškodnenie bolo čo "najviac spravodlivé" a legislatívne ošetrené. "Počítame s tým, že to budú náročné rokovania a výsledkom bude kompromis a ľudia naň pristúpia," povedal. Združenie sa bude snažiť, aby sa s odškodnením rátalo už v tomto návrhu štátneho rozpočtu. Neupresnil sumu ani požiadavky, ktoré združenie predloží vláde.
Analytik Tatra banky Juraj Valachy si myslí, že odškodnenie klientov nebankových subjektov je jedným z najnesystémovejších opatrení, ktoré chce vláda urobiť. Riešenie je zlé z viacerých dôvodov - zaťaží štátny rozpočet, vzniká precedens do budúcnosti a morálny problém. "Ľudia predsa dobrovoľne vstupovali a vkladali svoje peniaze do subjektov."
Na Slovensku skrachovalo okolo 50 nebankových subjektov. Veľký problém je dnes už len s dokumentáciou a zoznamom poškodených. Mnohé firmy neviedli účtovníctvo a falšovali zmluvy. Údaje policajného prezídia hovoria, že celková škoda vkladateľov bola približne 24 miliárd korún.
(vf, tasr)