Arthur Golden: Pamäti gejše • Ikar • Bratislava 2006
ýchodu mu určite prispeli aj pobyty v Pekingu a Tokiu.
Príbeh dievčatka, predaného v detstve do cudzieho mesta a cudzieho domu - strediska prevýchovy, na konci ktorej má stáť úspešná žena, spoločníčka a partnerka - zaznamenáva takmer všetko, čo môže vykresliť tajomný obraz vývoja na neobvyklú dámu.
Už vstup do reálneho sveta tohto obchodu s bielym mäsom sa začína pomerne expresívne - s dievčatami sa zaobchádza ako s tovarom, ktorý musí byť dobre vyhodnotený a potom fyzicky i psychicky vyšľachtený, aby neskôr priniesol tučný zisk.
Slečna prežíva strach, trápenia a neistoty, dotýka sa jej závisť, nenávisť a žiarlivosť. Ako dospieva, postupne odhaľuje tajomstvá vzťahu medzi mužom a ženou.
Pôvab, šarm, jemnú eleganciu a poddajnosť - tieto vlastnosti musela mať v tradičnom Japonsku každá gejša. Má však právo na skutočnú lásku? Na ceste za šťastím prejde mnohými mimoriadne ostrými zákrutami života vrátane hlbokých pádov. Avšak až tá posledná, najkľukatejšia jej naznačí, či sa jej vyplní sen.
Kniha má ambíciu priniesť okrem príbehu aj poznanie kultúry Japonska, na čo je beletristický opis tvarovania dievčat ako stvorený. Gejša a maiko (akýsi predstupeň gejšovskej výslednice) sú mimoriadne vzdelané, ovládajú historickú japonskú muziku a tanec. Spievajú a hrajú na nejaký hudobný nástroj, zvládajú aranžovanie kvetín, sú schopné porozumieť zápasom sumo, poznajú rituál čajového obradu, dokážu zarecitovať haiku, správať sa a baviť s určeným mužom na špičkovej úrovni. Placho, suverénne, pokorne, ale s aristokratickou gráciou.
Je to ťažké povolanie - gejšou sa totiž žena nestáva vždy preto, aby našla v živote uspokojenie, ale skôr preto, lebo nemá na výber. No aj tak má filozofia tejto úlohy určitú poéziu a zvláštnu naliehavosť, ktorá sa podarila v knižke pozoruhodným spôsobom zachytiť. Podľa knihy vznikol aj úspešný film, ktorý sa premieta aj u nás.
Autor: Pavel Malovič (Autor je pesničkár a publicista)