„Niekedy mi doniesol aj vlastné historické knihy a pýtal sa ma, čo je čo. Nikdy však nechcel povedať, odkiaľ ich má,“ povedal pre agentúru SITA správca knižnice Ladislav Belás. Podozrenie na 31-ročného Jozefa K. z Levíc, ktorého už zadržala polícia, padlo ako na prvého. V knižnici bol totiž pred krádežou posledný a niektoré z ukradnutých kníh si dokonca nechal pripraviť na poličku pri okne s tým, že si z nich príde na druhý deň niečo prefotiť. Ako informoval Belás, vlámania do knižnice boli dve. Prvýkrát niekto vylomil mrežu a rozbil okno v noci z 10. na 11. augusta, nič však neukradol. Okno provizórne zadebnili okenicou. Druhýkrát zlodej prišiel v noci zo 14. na 15. augusta susedným oknom.
Najstarším ukradnutým dielom bola kniha O pravde viery z roku 1509. V dvoch knihách z rokov 1578 a 1580 písal Mikuláš Telegdy o evanjeliách. Ďalšiu knihu o písaní listov vytlačili v roku 1513 vo švajčiarskom Bazileji, dve omšové knihy z rokov 1513 a 1521 v Benátkach. Rozsahom najväčší bol Atlas Germánie z roku 1753, ktorý obsahoval mapy z Habsburskej ríše. „Na Slovensku nemá obdobu a na jednej mape bola dokonca aj Nitra,“ povedal Belás. Atlas bol písaný po nemecky, ostatné knihy boli v latinčine. Podľa informácií polície sa štyri knihy našli v Šahách, ďalšie dve už boli v Budapešti v antikvariáte. Belás nevie, ktorá kniha sa zatiaľ nenašla, pretože nájdené diela sú zatiaľ na polícii a vyšetrovanie prípadu pokračuje. „Pracujem tu už 16 rokov a za ten čas sme tu nikdy krádež nemali,“ skonštatoval Belás. Ako dodal, do knižnice dá v najbližšom čase namontovať alarm.
Počiatky Diecéznej knižnice v Nitre siahajú do 12. storočia, vtedy pri katedrálnom chráme existovala zbierka rukopisných kódexov. Postupne sa rozširovala najmä darmi a pozostalosťami cirkevných a svetských hodnostárov. Dnes obsahuje približne 66 000 zväzkov. Okrem teologickej literatúry sa tu nachádzajú aj diela z histórie, geografie, prírodných vied, filozofie, pedagogiky, bibliografie, práva, literatúry, encyklopédie, jazykovedy, historické rukopisy a časopisy. Najvzácnejšou časťou fondu sú prvotlače – tzv. inkunábuly. Najstaršia inkunábula pochádza z roku 1473.