Najradšej varím podľa receptov z časopisovVarím rada a väčšinou aj každý deň. Neznášam variť do zásoby, takže niečo také, ako namrazené jedlá by ste v našej mrazničke určite nenašli. Okrem klasicky odskúšaných jedlá, ako je kura na paprike, segedínsky guláš, fazuľová polievka s veľkou strakačkou a poriadnymi domácimi rezancami, rada skúšam recepty. Každý časopis, čo sa mi dostane pod ruky, čítam najskôr od receptov a pri prvej príležitosti si mnohé z nich aj odskúšam. V redakcii mám niekoľko koleýň s rovnakou krvnou skupinou a napečené či navarené si nielen navzájom "koštujeme", ale aj receptúry si vymieňame. Nie som kuchárka, ktorá si recepty vymýšľa, potrebujem návod, ktorým sa riadim.
V kuchyni mám veľkého konkurenta v partnerovi, ktorý na rozdiel odo mňa podľa receptov varí len výnimočne, on ich skôr vytvára. Jeho vianočná kapustnica je bez konkurencie a priznám sa, že na Štedrý deň je šéfkuchárom on. Rovnako na chate sa ani len nesnažím variť guláš, lebo v tomto sa s ním merať nemôžem. A kým ja si musím dávať pozor, aby som jedlo nepresolila, lebo vždy sa mi všetko zdá málo slané, mužove jedlá zase potrebujú neraz "hasiaci prístroj", také sú ostré.
Ak niečo nemusím, tak sú to polievky. Zato koláčiky či zákusky som schopná robiť aj na chate v sporáku, kde kúrime drevom.
Nepečené mrkvové guľky
Ú Potrebujeme:
20 dkg strúhanej mrkvy, 20 dkg detských piškót, 15 dkg práškového cukru, 1 PL rumu, 1 PL pomarančovej šťavy
Ú Postup:
Piškóty nahrubo potlčieme, zmiešame s ostatnými prísadami. Z cesta narobíme guľky, ktoré obalíme v mletých orechoch alebo v kokose.
Klobása v zemiakovom ceste
Ú Potrebujeme:
50 dkg zemiakov, 2 vajcia, 20 dkg domácej klobásy, 10 - 15 dkg hladkej múky, 10 dkg tvrdého syra, soľ
Ú Postup:
V šupke uvarené zemiaky nastrúhame, pridáme múku, vajce, soľ a vypracujeme cesto. Cesto rozvaľkáme na podlhovastý plát. Do stredu cesta položíme uvarenú klobásu a zabalíme ju cestom. Povrch cesta potrieme rozšľahaným vajcom. V predohriatej rúre pečieme asi 15 - 20 minút na pomastenom plechu. Zvitok vyberieme z rúry, potrieme zvyškom rozšľahaného vajca, posypeme strúhaným syrom a dopečieme. Po miernom vychladnutí ho narežeme na plátky a podávame so surovou kyslou kapustou.
Bravčové zapekané rezne
Ú Potrebujeme:
600 g bravčového mäsa zo stehna, soľ, mleté čierne korenie, mlieko,
1 zeleninová zmes s kukuricou, 1,5 dl hustejšej smotany, 100 g tvrdého syra, 2 strúčiky cesnaku, mletú červenú papriku
Ú Postup:
Mäso pokrájame na štyri rezne, naklepeme, osolíme, okoreníme a dáme na menší pekáč. Rezne zalejeme do polovice mliekom a dáme upiecť do polomäkka. Potom pridáme zeleninovú zmes s kukuricou a zalejeme zmesou zo smotany, postrúhaného syra, rozotretého cesnaku a mletej červenej papriky. Zapečieme dozlatista.
Recepty na vystrihovanieKoláč s cukinou
* Potrebujeme:
2 hrnčeky polohrubej múky, 2 hrnčeky nastrúhanej cukiny, 1 hrnček kryštálového cukru, 3/4 hrnčeka oleja, 1 lyžičku škorice,
1 prášok do pečiva, 3 celé vajcia, štipku soli, lekvár
8 Postup:
Vajíčka vymiešať s cukrom a potom pridávať postupne všetky uvedené suroviny. Pečie sa asi 40 minút na 170 stupňov Celzia. Ešte nevychladnutý koláč potrieť kyslým lekvárom (ríbezľovým).
Exotické rezne
* Potrebujeme:
Bravčové rezne (môžu byť aj kuracie alebo morčacie), biele korenie, asi 1/2 kávovej lyžičky korenia kari, strúhaný kokos, 2 vajcia, hladkú múku, 3 lyžice strúhanky, podravku, olej na vyprážanie, likérové ovocie: 2 kivi, 2 banány, 2 mandarínky, 2 pomaranče, 0,5 dl pomarančového likéru (môže byť aj sherry alebo rum), 1/4 balíčka masla
8 Postup:
Rezne zľahka naklepeme, okoreníme a posypeme podravkou. Vajíčka rozľaháme, osolíme a ochutíme podravkou. Rezne obaľujeme v múke zmiešanej s korením kari, vo vajciach a nakoniec v strúhanom kokose, do ktorého pridáme strúhanku. Vyprážame na oleji z oboch strán dozlatista. Podávame s opekanými zemiakmi a obložíme likérovým ovocím.
Na teflónovej panvici rozpustíme maslom pridáme ovocie: kivi a banány pokrájané na kolieska, pomaranče a mandarínky rozobraté na mesiačiky.
Asi 1 minútu ich povaríme, pridáme alkohol a ešte chvíľku prehrejeme. Podávame teplé ako obloženie k rezňom. Chutia veľmi dobre aj bez inej prílohy.
Rybárova slepačia polievka
Potrebujeme:
pol sliepky aj s drobkami, 150 g koreňovej zeleniny - zeler, mrkva, petržlen, soľ
Na rybičky:
1 lyžicu oleja, 1 cibuľu, 100 g mäkkej salámy, majorán, korenie, soľ, 1 vajce, 150 g hrubej múky
Príprava rybičiek:
na oleji speníme cibuľu, pridáme pokrájanú salámu, naškriabanú pečeň, okoreníme, posolíme. Z vajíčka a múky pripravíme rezancové cesto, ktoré rozvaľkáme a povykrajuájeme menšie kolieska do ktorých vkladáme náplň. Preložíme na polovicu a po okrajoch dobre stlačíme.
Postup:
Sliepku dáme variť aj s drobkami, okrem pečene. Asi po hodine pridáme zeleninu a varíme, kým mäso neznäkne. Vývar precedíme,k mäso oberieme, zeleninu pokrájame na kocky, pridáme do polievky. Privedieme ju do varu a vložíme pripravené "rybičky", ktoré varíme asi 10 až 15 minút.
Kuracia roláda špeciál
Potrebujeme:
1 väčšie kura, 150 g syra Niva, 2 lyžice masla, 2-3 vajcia, 2 klobásy grilovacie korenie, soľ
Postup:
Kurča najprv vykostíme (krídla odrežeme, kožu cez chrbticu pozdĺžne narežeme ostrým nožom a opatrne oddelíme mäso s kožou od kostry. Potom narežeme stehná a opatrne ich vykostíme). Vzniknutý plát mäsa rozložíme, potrieme Nivou rozotretou s maslom, pokladieme plátkami natvrdo uvarených vajec a kolieskami klobásy. Skrútime, pevne uviažeme špagátom, povrch rolády poprášime korením, osolíme a dáme krátko zapiecť, potom podlejeme horúcou vodou a pečieme do zmäknutia. Počas pečenia podlievame vypečenou šťavou a horúcou vodou. Z upečenej rolády odstránime špagát a pokrájame ju na plátky. Podávame s varenými zemiakmi alebo ryžou a doplníme zeleninovou oblohou.
Kačka z horárne
Potrebujeme:
(na 4 porcie) - 1 kačku (môže byť aj staršia), 100 g sardelovej pasty, 250 ml červeného vína, 250 ml smotany, 1 cibuľu, celé čierne korenie, mäsový vývar, potlčené borievky, olej, soľ
Postup:
Očistenú kačku vnútri povytierame sardelovou pastou a na povrchu potlačenými borievkami. Takto ju dáme do chladničky na dva dni odležať. Potom kačku posolíme a pečieme ju na oleji. Podlievame ju vývarom a červeným vínom. Pridáme čierne korenie a cibuľu a pod pokrievkou dusíme, kým nezmäkne. Potom mäso vyberieme, nakrájame. Omáčku zalejeme smotanou, povaríme a precedíme na mäso.