Fotografia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) urobená Hubbleho vesmírnym teleskopom ukazuje Pluto a jeho mesiac Cháron. Odvčera už Pluto nie je planétou. FOTO - ČTK/NASA |
Slnečná sústava má odvčera iba osem planét. Dohodli sa na tom astronómovia v závere 26. valného zhromaždenia Medzinárodnej astronomickej únie v Prahe.
Na jednom z najväčších podujatí sa zišlo takmer 2500 astronómov zo 75 krajín. Urobili historické rozhodnutie, pretože po prvý raz v dejinách astronómie sa zhodli na definícii planéty.
Po 76-ročnom pôsobení v prestížnom klube slnečnej sústavy ju musí opustiť Pluto, ktoré sa stalo trpasličou planétou. Klasickými planétami zostávajú Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.
Treťou kategóriou sú malé telesá slnečnej sústavy, zahŕňajúce asteroidy, kométy a ďalšie prirodzené obežnice.
Rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Podľa pôvodného návrhu sa naopak slnečná sústava mala rozšíriť na 12 planét.
Po vášnivých diskusiách však prevážil názor, že tým by sa namiesto poriadku vniesol do nášho kozmického domova skôr chaos. Je totiž takmer isté, že okrem Xeny, ktorá má asi o 100 km väčší priemer ako Pluto, sa časom nájdu v Kuiperovom páse asteroidov za Neptúnom ďalší podobní pútnici.
Nie preto, že by sa tam azda rodili, ale preto, že astronómovia majú v rukách čoraz dokonalejšie ďalekohľady a techniky pozorovania. Vďaka nim napríklad v poslednom čase objavili ďalšie dva mesiačiky Pluta - Nix a Hydru. Tretím je unikátny Cháron, objavený v roku 1978, ktorý krúži stále nad jedným miestom Pluta a podľa pôvodného návrhu mal byť takisto planétou. (ač)