Prehodnotenie prepustenia hlavného kontrolóra mesta Banská Bystrica v marci žiadali protestujúci občania. FOTO - SITA |
Pre nedostatok kontrolórov pracujú niektorí vo viacerých obciach naraz. Často je preto kontrola hospodárenia obcí len formálna, povedal hovorca NKÚ Peter Tábory.
Inou otázkou je ich nezávislosť. Obecný kontrolór, ktorého volia poslanci na šesť rokov, smie byť na rozdiel od župného kontrolóra členom politickej strany.
V obciach s prevahou jednej strany, ktorá má navyše aj starostu, "veľká garancia nezávislosti nie je", tvrdí Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko.
"Na základe podaní občanov to vyzerá, že s nezávislosťou kontrolórov môže byť problém," potvrdil Tábory.
Župní či obecní poslanci navyše rozhodujú aj o odmenách pre kontrolóra, pričom mu nimi môžu zvýšiť plat až o 30 percent. Poslanci žilinskej župy napríklad svojmu kontrolórovi Jánovi Koňušikovi schválili mesačnú odmenu vo výške 20 percent zo súhrnu platov.
Naopak, trenčianski župní poslanci zase v stredu rozhodli, že kontrolór Richard Horváth nebude automaticky dostávať mesačnú odmenu v plnej výške, ale budú mu ju schvaľovať každý polrok s ohľadom na vykonanú prácu.
Podľa právnika Milana Galandu je podobné paušálne odmeňovanie nesprávne, pretože "nie je motivačné". Obecní i župní poslanci by podľa neho mali stanoviť jasné pravidlá odmeňovania.
Sičáková-Beblavá zase upozorňuje na problém s odvolávaním: "Kým na voľbu kontrolóra treba súhlas absolútnej väčšiny poslancov, na jeho odvolanie stačí väčšina prítomných. V praxi ho tak môže odvolať aj menej ako polovica zastupiteľstva." Vo februári tak banskobystrickí poslanci odvolali mestského kontrolóra Zdenka Haringa.
Od mája kontroluje hospodárenie samospráv aj Najvyšší kontrolný úrad. "Práve ukončujeme kontrolu na všetkých ôsmich úradoch samosprávnych krajov, začali sme už kontrolovať aj obce," povedal Tábory.