Na včerajšie zasadanie širšieho straníckeho vedenia prichádzal Kalousek s usmevom. Odišiel z neho porazený.
FOTO – ČTK
Plán dosluhujúceho českého premiéra Jiřího Paroubka zostaviť menšinovú vládu s ľudovcami a podporovanú komunistami včera večer stroskotal.
Širšie vedenie KDU–ČSL odmietlo predbežnú dohodu o spoločnej vláde, ktorú s Paroubkom dohodol ich líder Miroslav Kalousek a skončilo rokovania s Paroubkovou stranou. Kalousek vzápätí rezignoval na post predsedu strany.
Vyzeralo to nádejne. Včera ráno obe strany oznámili, že sa po noci rokovania dohodli na niektorých prioritách spoločnej vlády. Tá mala presadzovať cieľe, o ktoré sa ľudovci dlho márne snažia. Napríklad ratifikáciu zmluvy s Vatikánom. Mala sa tiež zasadiť za spravodlivé riešenie vzťahu štátu a cirkvi.
Volebný systém sa mal podľa dohody posunúť smerom k pomernejšiemu zriadeniu, čo by vyhovovalo menším stranám. ČSSD vraj súhlasila s čiastočnou zmenou zákona o neziskových nemocniciach a Zákonníku práce, ktoré pred voľbami presadila s pomocou komunistov.
Kalouskov plán zúčastniť sa na vláde závisiacej od komunistov, však narazil v jeho vlastnej strane okamžite na odpor. Kresťanskí demokrati sú silne antikomunistická strana. Kalousek sám ešte pred dvoma mesiacmi tvrdil, že jeho strana nebude súčasťou a ani nepodporí žiadnu vládu, ktorá by sa opierala o jediný komunistický hlas.
Predsedníctvo strany ho síce vo štvrtok večer poverilo pokračovať v rokovaniach s ČSSD, miestne organizácie sa však vzbúrili. Brnianska mestská aj zlínska krajská organizácia odmietli účasť na takejto vláde. „Niektorým ľudom by sme sa nemohli pozrieť do očí,“ povedal agentúre ČTK predseda brnianskej organizácie Jan Holík.
Obe organizácie patria v strane medzi najsilnejšie. Požadovali tiež výmenu tímu, ktorý o vláde rokuje a zvolanie mimoriadneho zjazdu strany. Celoštátna konferencia strany sa zíde v pondelok.
Podpredseda poslaneckého klubu strany Tomáš Kvapil zase oznámil, že pre vládu podporovanú komunistami nezdvihne ruku. A podobných hlasov bolo viac.
„Ak je v hre na jednej strane riziko zmeny volebného zákona a na druhej riziko straty dôvery našich politkov, tak si myslím, že to riziko zmeny volebného systému je menšie,“ povedal agentúre ČTK ďalší vplyvný ľudovec, exminister obrany Vilém Holáň. Odmietol Kalouskov argument, že KDU-ČSL musí do vlády vstúpiť, aby zabránila zmene volebného systému.
Práve ČSSD pri rokovaniach s ODS presadzovala, aby sa systém zmenil spôsobom, ktorý by ešte viac znevýhodňoval malé strany a mohol by znamenať ich zánik.
Nový premiér a líder ODS Mirek Topolánek, snažiaci sa o zostavenie vlastnej vlády, však včera v liste zaslanom KDU – ČSL ľudovcov ubezpečil, že jeho strana túto požiadavku sociálnych demokratov odmietla.
Ešte predým ODS vyzvala všetkých demokratov vo všetkých demokratických stranách, aby zabránili nepriamemu návratu komunistov k moci.
Autor: pm