Starosti s parkovaním v mestách majú nielen vodiči. Pohodlní a nedisciplinovaní motoristi parkujú na chodníkoch ...
Starosti s parkovaním v mestách majú nielen vodiči. Pohodlní a nedisciplinovaní motoristi parkujú na chodníkoch a sťažujú pohyb chodcov. V Bratislave sa tento problém týka najviac Starého Mesta, kde platí zóna s dopravným obmedzením. Vozidlá môžu stáť len na označených miestach a za parkovanie sa platí. Hodina parkovania na ulici stojí desať korún, ceny na platených parkoviskách a v podzemných garážach sú oveľa vyššie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Situácia je kritická najmä v pracovnom čase, keď sa ľudia snažia zaparkovať čo najbližšie k svojej práci. Problém je aj v starších štvrtiach, kde uličky nie sú prispôsobené na autá novousadlíkov. Chodci ich potom musia obchádzať po ceste. Na parkujúce autá sa sťažujú ľudia, ktorí prechádzajú uličkami na Palisádach. "S kočíkom sa tu po chodníkoch takmer ani nedá prejsť. Parkujú na nich autá, väčšinou tesne pri domoch. Musím ísť po ceste, čo je nepríjemné. Každú chvíľu sa môže objaviť auto a s kočíkom sa nedá len tak uskočiť nabok," hovorí 25-ročná mamička Monika, ktorá na Palisádach býva.
Problém sa však týka aj zvyšku Bratislavy, najmä tam, kde sídlia firmy. Napríklad na Páričkovej ulici v Ružinove stoja v pracovnom čase autá na chodníku v dvoch-troch radoch. Večer tu je už takmer prázdno.
Na chodníku môžu vodiči podľa zákona odstaviť auto len vtedy, ak je to povolené špeciálnym dopravným značením. Inak sa to považuje za dopravný priestupok. Vodič potom musí počítať s tým, že si na aute nájde papuču alebo mu ho odtiahnu. Hovorca mestskej polície Peter Pleva povedal, že o tom, či nasadia papuču, alebo dajú auto odtiahnuť, rozhodujú policajti. Za papuču môžu od vodiča chcieť blokovú pokutu do výšky dvetisíc korún. "Nie je to však striktné, závisí od závažnosti priestupku," hovorí Pleva. Priestupok môže polícia riešiť dohovorom alebo aj maximálnou pokutou.
Odtiahnutie už vodiča vyjde drahšie. Zaplatí blokovú pokutu, takisto do výšky dvetisíc korún, navyše musí odťahovacej službe zaplatiť manipulačný poplatok 2700 korún. V Bratislave odťahuje vozidlá dopravný podnik a firma Aster. Pleva povedal, že v 33. týždni si po odtiahnuté autá muselo prísť 138 vodičov a ďalších 423 si na aute našlo "papuču". Niekedy vraj odtiahnu aj dvesto áut týždenne, počet priestupkov závisí od dopravnej situácie v meste. Tieto čísla zahŕňajú aj iné priestupky, napríklad porušenie zákazu zastavenia alebo zákazu státia.
Nedostatok parkovacích miest je aj na sídliskách a v okrajových častiach mesta. Autá tam často parkujú na trávnikoch, za čo môžu ich majitelia dostať blokovú pokutu do výšky tisíc korún. Na nesprávne parkovanie policajtov telefonicky upozorňujú občania, podnety na odtiahnutie dávajú aj policajné hliadky v uliciach.
V Košiciach sú najväčšie problémy s parkovaním na chodníkoch v centre mesta. Náčelník mestskej polície Milan Dvorožňak povedal, že za týždeň nasadia "papuču" asi na 50 áut a odtiahnu približne 60 áut. Odtiahnutie auta stojí 1800 korún, k tomu ešte treba prirátať pokutu. Jej výška závisí od závažnosti priestupku, najviac však vodič zaplatí dvetisíc korún. Pokutu za papuču tiež určí policajt, ide približne o tisíc korún.
Zóna s dopravným obmedzením
V Starom Meste je zóna s dopravným obmedzením. Ohraničuje ju Rázusovo nábrežie, Vajanského nábrežie, Fajnorovo nábrežie, Starý most, Dostojevského rad, Mlynské nivy, Ulica 29. augusta, Kollárovo námestie, Námestie 1. mája, Suché Mýto, Kapucínska ulica a Staromestská ulica späť k Rázusovmu nábrežiu. Zónu označujú zvislé dopravné značky "zóna s dopravným obmedzením" a "koniec zóny s dopravným obmedzením" so symbolom dopravnej značky "zákaz státia". Súčasťou zóny je aj pešia zóna označená zvislou dopravnou značkou.
Kde v zóne sa môže stáť
- na platenom parkovisku s organizovanou prevádzkou
- na vyhradenom parkovisku: vozidlo s viditeľne umiestnenou platnou vyhradzovacou parkovacou kartou; na vyhradenom parkovisku pre zásobovanie zásobovacie vozidlo, ktoré nakladá alebo vykladá náklad (od 6.00 do 10.00 a od 16.00 do 18.00 je takéto parkovanie bezplatné); vodiči s trvalým pobytom v pešej zóne; označené vozidlá pre ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutých
- na platenom parkovisku na okraji cesty: v čase vyznačenom na značke "zóna s dopravným obmedzením" môže parkovať vozidlo s platnou parkovacou kartou za predným sklom
- na parkovisku na okraji cesty: vozidlo môže dočasne parkovať bez použitia parkovacej karty
Správne parkovanie: vpravo v smere jazdy čo najbližšie k okraju cesty, na jednosmernej ceste vpravo i vľavo; v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty; kolmo, šikmo na okraj cesty alebo v druhom rade, ak to neohrozuje bezpečnosť a plynulosť premávky
Státie: musí ostať voľný aspoň jeden jazdný pruh, široký aspoň tri metre pre každý smer jazdy
Zastavenie: musí ostať voľný aspoň jeden jazdný pruh, široký aspoň tri metre pre oba smery jazdy