Ján Mazák odchádza na Európsky súdny dvor. ARCHÍVNE FOTO - SITA
BRATISLAVA - Ústavný súd by sa mal v priebehu štyroch mesiacov výrazne obmeniť. V trinásťčlennom pléne súdu má zasadnúť postupne deväť nových sudcov.
Kandidátov na sudcov Ústavného súdu schvaľuje parlament. Ten musí prezidentovi predložiť dvojnásobný počet uchádzačov. Prezident si z nich vyberie polovicu.
Už na septembrovej schôdzi parlament rozhodne, či za sudcu Ústavného súdu navrhne jeho bývalého predsedu, dnes vedúceho prezidentskej kancelárie Milana Čiča, alebo predsedu senátu košického krajského súdu Jozefa Vanca. Jeden z nich má doplniť kandidátov Tibora Kubíka, Ivetu Marušákovú a Darinu Ličkovú. Tých zvolil ešte bývalý parlament. Potom prezident vyberie zo štvorice dvoch, ktorí nahradia dvoch sudcov Ústavného súdu, ktorí chýbajú už vyše dvoch rokov.
Nový sudca musí nastúpiť aj na miesto predsedu súdu Jána Mazáka, ktorý v októbri odchádza na Európsky súdny dvor v Luxemburgu. Ďalším šiestim sudcom sa končí funkčné obdobie 1. januára 2007.
Sudcov Ústavného súdu môžu navrhovať aj predsedovia Ústavného a Najvyššieho súdu, generálny prokurátor, organizácie právnikov a vedecké inštitúcie.
Milana Čiča navrhla SAV a Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach. Jozefa Vanca navrhol generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Podľa politológa Miroslava Kusého môže zo strany vládnej koalície hroziť spolitizovanie Ústavného súdu. Za niektorými kandidátmi cítiť partajné zázemie, hoci ich navrhujú odborné inštitúcie. "Konečný výber sa robí v parlamente a tam sa odsúhlasia tí, ktorí vyhovujú väčšine," pripomína.
Spolitizovania Ústavného súdu sa obáva aj člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Gábor Gál (SMK): "Veľmi dúfam, že pán prezident zachová nestraníckosť a bude vymenovávať ľudí nie podľa príslušnosti k politickej garnitúre, ale podľa profesného života."
Podľa bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH) by kandidáti na sudcov mali povinne prejsť verejným vypočutím, "aby bol urobený odborný výber". Poslankyňu HZDS Katarínu Tóthovú naopak úvahy o vplyve politických strán na voľbu sudcov Ústavného súdu prekvapujú. "Nepredpokladám, že by tieto i nasledujúce voľby sudcov mali politické pozadie," povedala.
Kompetencie Ústavného súdu kladú na sudcov veľmi vysoké nároky a parlament by mal preto navrhovať "špičky vo svojom odbore", hovorí súčasný predseda Ján Mazák. Nevylučuje, že Ústavný súd v ďalšom kole opäť navrhne sudcov, ktorým sa dnes končí mandát.