Keď na Slovensko prichádzali demarše zo zahraničia, Mečiar sa rovanko bránil slovami o "suverénnej vláde v zvrchovanom štáte", "zasahovaní do vnútorných vecí krajiny" či "nadraďovaní cudzích záujmov nad slovenské".
Robert Fico zareagoval na výzvu, aby sa dištancoval od extrémistických prejavov voči Maďarom na Slovensku, veľmi podobne. Povedal, že nedovolí, aby vláde niekto diktoval a použil aj argument o suverénnej vláde v suverénnom štáte.
"Spôsob naozaj pripomína to, ako reagovali slovenskí vládni činitelia na kritiku v rokoch 1994 - 1998," hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Slovensko sa prihlásilo prostredníctvom medzinárodných dohovorov, zmlúv a protokolov k dodržiavaniu a ochrane ľudských práv, a preto je "nepríjemné, že pri reakcii na podobné udalosti sa vyzdvihuje suverenita".
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že takýto slovník používajú ľudia, ktorí si nie sú istí. "Používajú demagógiu, keď sa bránia útokom. V tejto oblasti má Fico neobhájiteľné pozície, preto robí krik," hovorí Kusý.
Mesežnikov pripomína, že Fico už v predchádzajúcich rokoch prejavoval zníženú citlivosť na problematiku národnostných menšín.
Bývalý prezident a niekdajší Mečiarov dôležitý oponent Michal Kováč vníma Ficovu rétoriku ako zatiaľ jemnejšiu, ako bývala Mečiarova. Zdá sa mu, že Fico je presvedčený o tom, čo hovorí. "Navyše to nehovorí vo vzťahu k štátom Európskej únie alebo USA ako kedysi Mečiar, ale iba v slovensko-maďarských vzťahoch," tvrdí.
Služobne najstarší poslanec František Mikloško (KDH) by paralelu medzi Mečiarom a Ficom nehľadal. "Skôr mám z Roberta Fica pocit prázdnoty a neschopnosti naplniť rozmer predsedu vlády," povedal.
Robert Fico vyzýval, aby politici a médiá neživili tému maďarsko-slovenských vzťahov, ale na otázku redaktorky STV, ako si to predstavuje, odpovedal pre zmenu rovnako, ako zvykol na nepríjemné otázky odpovedať jeho bezprostredný predchodca vo funkcii - Mikuláš Dzurinda: "Povedal som k tejto otázke, čo som mohol povedať."
Čo hovorí Fico v roku 2006
- "Odsudzujem všetky prejavy neznášanlivosti, netolerancie, všetky prejavy, ktoré nemajú nič spoločné s moderným európskym štátom a hodnotami..., ale prepáčte, ja na to nepotrebujem žiadnu výzvu, aby som raz odpovedal na to, čo chce počuť pán Bugár, raz na to, čo chce počuť pán Hiller, raz na to, čo chce počuť pán Gyurcsány a ďalší."
- "Nedovolím nikdy, aby mi niekto diktoval tempo tejto vlády. My vieme, čo máme robiť."
- "Odmietam, aby nám niekto hovoril, čo máme a čo nemáme. Sme suverénna vláda v suverénnom štáte."
Čo hovorieval Mečiar v rokoch 1997 - 1998
- "Voľby na Slovensku sú vnútorná záležitosť občanov SR a vnútorná záležitosť SR ako suverénneho, zvrchovaného a slobodného štátu. Takže nech nás tu nikto neznásilňuje vyhláseniami, politickými oznámeniami, ktoré nie sú kvalifikované," reagoval na výhrady amerického veľvyslanca k volebnému zákonu, ktorý sťažoval vznik koalícií.
- "Voľby na Slovensku sú a mali by zostať našou vecou bez zasahovania kohokoľvek," reagoval pri rovnakej téme na Miloša Zemana.
- Keď americký veľvyslanec povedal, že USA nepodporili kandidatúru Slovenska na členstvo v NATO, Mečiar reagoval, že veľvyslanec neprimerane zasahuje do vnútorných záležitostí SR.