Paroubek (vľavo) svojim poslancom zakázal, aby brali telefóny, ak im zavolá niekto od nového premiéra Mirka Topolánka.
FOTO – ČTK
Česko sa blíži k predčasným voľbám. Nový premiér Mirek Topolánek trvá na tom, že v piatok požiada prezidenta Václava Klausa o vymenovanie jeho vlády. Ani Topolánkova ODS síce nemá jasno, či pôjde o úradnícku, alebo politickú vládu a aké bude jej zloženie, trvá však na tom, že by mala vládnuť iba do predčasných volieb na budúci rok.
„Mali by byť čo najskôr, prijateľný termín je od apríla do júna budúceho roku,“ hovorí o voľbách Topolánek. O podpore svojej vlády a predčasných voľbách chce rokovať predovšetkým s ľudovcami a so zelenými, s ktorými už krátko po voľbách vytvoril trojkoalíciu. Tú však medzitým rozpustili na nátlak ČSSD.
Trojkoalícia má v 200-člennej dolnej komore parlamentu iba sto poslancov. To však nestačí na vyslovenie dôvery vlády a už vôbec nie na vyvolanie predčasných volieb. Dospieť k nim je v Česku veľmi zložité. Najrýchlejšou cestou je prijatie špeciálneho zákona o predčasných voľbách. Ten vyžaduje súhlas trojpätinovej väčšiny poslancov, čiže aspoň 120 z 200.
Nie je to beznádejné, predčasné voľby totiž nevylučuje ani štvrtá parlamentná strana, komunisti. „Je to variant, ktorý je reálny, trápiť sa až do úplného zničenia nemá zmysel,“ povedal Lidovým novinám podpredseda komunistov Jiří Dolejš.
Súhlas komunistov však vôbec nie je istý. Strana so schválením predčasných volieb možno počká až dovtedy, než bude jasné, že nebude schopný vládu s jej podporou vytvoriť dosluhujúci premiér Jiří Paroubek.
Práve jeho ČSSD je dnes jedinou stranou, ktorá predčasné voľby jednoznačne odmieta. Paroubek včera vyhlásil, že bude ďalšiu vládu zostavovať sám. Očakáva, že prezident Klaus po Topolánkovom, pravdepodobnom neúspešnom pokuse získať dôveru parlamentu, druhým zostavovaním kabinetu poverí jeho.
Podľa Paroubka sa tak má stať po októbrových komunálnych a senátnych voľbách. Dovtedy nie je ochotný s ODS rokovať o žiadnej inej možnosti. Poslancom svojej strany zakázal aj to, aby kolegom z ODS brali telefóny.
Nejasnosti okolo vlády stále blokujú prácu parlamentu. Aby mohol prerokovávať zákony, treba zostaviť parlamentné výbory. Členom výboru sa však nemôže stať poslanec, ktorý je zároveň ministrom. Keďže nie je známy zoznam vlády, nemohli sa poslanci na včerajšom zasadaní parlamentu rozdeliť do výborov.
Stačili si schváliť iba vyplatenie volebného príspevku vlastným stranám. Dohromady dostanú viac ako pol miliardy českých korún. Dolná komora českého parlamentu tak tri mesiace po voľbách stále reálne nepracuje.