Slovensko - krajina minerálnych prameňov

Slovensko má približne 1650 registrovaných minerálnych prameňov, čo je päťkrát viac než v USA a Kanade. V našich obchodoch sa predáva asi 20 druhov minerálok, ktoré pochádzajú zo slovenského podzemia.

Výber minerálnych vôd v našich obchodoch je široký. Zo Slovenska pochádza asi 20 druhov.

Pojem minerálka sa často zovšeobecňuje, keď sa minerálnou vodou označujú všetky číre alebo dochutené vody v obchodoch. Minerálna voda (minerálka) je však výlučne voda s obsahom prírodných minerálov. Získava sa priamo z prameňa, pričom zostáva úplne čistá, dopĺňa sa len o kysličník uhličitý.

Ak v obchode vidíte označenie Pramenitá voda, ide o nápoj, ktorý je chudobný na minerály. Stolová voda sa zase vyrába priemyselne - bežná voda sa vyčistí a prípadne sa do nej doplní malé množstvo minerálnych látok kvôli chuti. Napriek tomu, že minerálkam konkurujú pramenité a stolové vody, prieskum inštitútu GfK Slovakia dokazuje, že po minerálkach siaha 46 percent zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naše bohatstvo

Na našom území sa vyskytujú všetky druhy minerálok okrem rádioaktívnych. Máme asi 1650 registrovaných minerálnych prameňov, čo je päťkrát viac než na území USA a Kanady dohromady. Slovensko však produkuje len asi 20 značiek minerálnych vôd, ani jedna z nich sa vo svete, okrem Českej republiky, nepresadila.

Niektoré slovenské pramene sa využívajú na balneoterapiu v kúpeľných zariadeniach. Z ďalších prameňov si "čapujú" len obyvatelia miest a dedín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti prameňov, a okoloidúci návštevníci. Len asi zo stotiny existujúcich žriediel sa voda plní do fliaš a distribuuje sa do obchodnej siete.

Potenciál, ktorý nám prírodné bohatstvo ponúka, teda zatiaľ nevyužívame.

Švédi ako vzor

Príklad by sme si mohli vziať od Švédska, kde sa nachádza len asi štrnásť prameňov. Jedným z nich je minerálna voda Stenkulla. Objavili ju v roku 1994 v Bollebygde a hneď vzbudila záujem podnikateľov. Po desiatich rokoch bola už vďaka prepracovanému marketingu zaradená medzi najkvalitnejšie európske minerálne vody Európy, stále sa udržiava medzi špičkou na švédskom trhu a vyváža sa do Nórska, Dánska, Belgicka, Ruska aj Spojených štátov. Je držiteľkou viacerých ocenení - hoci má chudobnejšie zloženie ako naše minerálky. Vidieť z toho, že nestačí len kvalita, dôležitý je marketing.

SkryťVypnúť reklamu

Smädný svetový trh

Ročne sa vo svete spotrebuje približne 148 miliárd litrov balených vôd. V každej oblasti je spotreba iná, od 107 litrov v Európe po 15 litrov v Ázii. Súvisí to aj so životným štýlom. Na severnej pologuli je dôležitá starostlivosť o zdravie, zvýšený záujem o čisté prírodné produkty, v chudobnejších oblastiach sa pije skôr obyčajná, neplnená voda.

Na Slovensku vypijeme ročne 45 litrov minerálok na hlavu, čo nie je vysoké číslo. Španielsko je na minerálne pramene chudobné, priemerný Španiel však vypije ročne 130 litrov minerálky. Krajiny ako Španielsko musia preto vyplniť priepasť medzi vlastnými zdrojmi a spotrebou dovozom minerálok, prípadne vyrábajú stolové vody z vlastnej pitnej vody.

V zahraničí radšej pramenitú vodu

SkryťVypnúť reklamu

V čom sa zahraničné vody odlišujú od slovenských minerálok? Svetové značky Volvic či Evian obsahujú 109 a 320 mg/l rozpustených minerálov, Baldovská a Budiš ich majú 2479 a 2550 mg/l. To odsúva zahraničné vody do skupiny pramenitých či stolových.

Podľa prieskumov MineralWaters.org určité štúdie poukazujú na to, že takéto vody nie sú o nič zdravšie ako voda z vodovodu. Dokazuje to aj fakt, že 40 percent zahraničných stolových vôd tvorí obyčajná vodovodná voda obohatená minerálmi, ktoré nemajú výraznejší pozitívny účinok na zdravie. Šesťdesiat percent ľudí v západnej Európe a až 89 percent obyvateľov Severnej Ameriky však uprednostňuje práve tento typ vôd. Naopak, vo východnej Európe 59 percent ľudí uprednostňuje minerálne vody.

BonAqua je slovenská

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z minerálok, ktorá sa predáva na našom trhu, je BonAqua. Keďže jej názov znie cudzokrajne, mnohí si myslia, že ide o nápoj dovážaný zo zahraničia. Voda však pramení v slovenskom pohorí Považský Inovec v piešťanskej oblasti, ktorá je známa kvalitou podzemných vôd. Prameň kúpila spoločnosť Coca-Cola Company, ktorá minerálku marketingovo spropagovala. RADOVAN ŽUFFA

Minerálne vody treba striedať Priaznivý vplyv minerálnych vôd na zdravie človeka poznali aj staroveké národy. Gréci využívali teplé aj studené pramene už v 4. storočí pred naším letopočtom najmä na kúpele, Rimania ich však aj pili. Liečivé účinky minerálnych vôd sú spôsobené najmä prítomnými minerálmi. Železo podporuje tvorbu červených krviniek, jód funkciu štítnej žľazy, sodík funkciu obličiek a srdca, draslík funkciu enzýmov, vápnik a fosfor sú dôležité pre stavbu kostí, horčík pôsobí antistresovo a antitoxicky, selén chráni bunky a zinok lieči rany.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina slovenských minerálnych vôd sú kyselky, medokýše čiže vody s vysokým obsahom oxidu uhličitého, ktorý bráni rozmnožovaniu sa mikroorganizmov a podporuje trávenie, u ľudí s citlivejším tráviacim traktom však môže vyvolať žalúdočné problémy. Mali by preto piť tiché vody, ktoré sa oxidom uhličitým nedosycujú. Sýtené minerálky môžu pre veľké množstvo bubliniek prispieť k zdúvaniu a neprospievajú ani ženám, ktoré majú sklon k celulitíde.

Minerálka so zvýšeným obsahom fluóru nie je zase vhodná pre deti či ľudí s určitými ochoreniami obehového systému a obličiek.

"Väčšiu pozornosť výberu vôd musia venovať najmä ľudia chorí na obličky, so sklonom k tvorbe močových kameňov, prípadne s vysokým krvným tlakom, ktorým sa neodporúča piť vody s vysokým obsahom sodíka," hovorí doktorka Alžbeta Bederová, vedúca poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravia v Bratislave. Silno mineralizované vody nie sú vhodné na každodenné pitie ani u zdravých ľudí, pretože sa v organizme kumulujú.

SkryťVypnúť reklamu

Či už uprednostníme perlivé alebo neperlivé minerálky, v každom prípade by sme sa mali vyhýbať sladeným, pretože zbytočne dodávame organizmu cukry, ktorým vďačíme za prírastok na váhe.

Tehotné ženy by mali piť skôr vody s vyšším obsahom draslíka a vápnika a ľudia trpiaci bolesťami hlavy zase minerálky s horčíkom. A hlavná zásada je - minerálne vody striedať a dopĺňať ich aj ovocnými i zeleninovými šťavami a čajmi.

Minerálna voda by nemala byť vystavená slnku a teplu, pretože môže dôjsť ku kontaminácii výluhov z plastu a nadmernému množeniu baktérií. Skladovať ju treba v chladnom a tmavom prostredí a otvorenú spotrebovať do 4 dní.

(bes)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 613
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 020
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 400
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 855
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 082
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 845
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 337
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu