FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Štefan Harabin chce obnoviť väčšinu nedávno zrušených okresných súdov. Zároveň má vzniknúť najmenej sedem nových.
Ministerstvo údajne obnoví viac ako dve tretiny zrušených súdov. Zatiaľ však nevie, ktoré to budú. "Opodstatnenosť každého z nich sa skúma," povedal Ján Zanovit z tlačového oddelenia. Obnovené súdy majú začať fungovať na prelome rokov 2007 a 2008.
Zrušenie desiatich okresných súdov presadil vlani minister Daniel Lipšic. "Bol to nesystémový a nepripravený krok," tvrdí Zanovit. "Sudcov s agendou iba presťahovali z jedného súdu na druhý a náklady sa nijako neznížili."
Zrušenie súdov znamenalo podľa ministerstva aj "sťaženie až znemožnenie prístupu k súdom pre sociálne slabšie vrstvy v chudobnejších regiónoch".
Exminister Lipšic naopak tvrdí, že bežný človek sa na súd dostane jeden- až dvakrát za život, "takže nie je dôležité, či je súd vzdialený 15 alebo 30 kilometrov". Podľa neho Harabin rozhoduje politicky a neodborne.
"Vznik nových malých súdov znemožní sudcom špecializovať sa, oslabí sa aj náhodný výber sudcov, čo je dôležité protikorupčné opatrenie," povedal Lipšic.
S Harabinovým plánom nesúhlasí ani bývalá ministerka Lucia Žitňanská. "Priestor by som videla skôr v ďalšom zlučovaní malých súdov."
Ministerstvo tvrdí, že obnovenie súdov by nestálo veľa, lebo budovy ešte vždy vlastní.
S okresnými súdmi sa musia obnoviť aj okresné prokuratúry. Podľa hovorkyne generálneho prokurátora Svetlany Husárovej však prokuratúra už budovy nevlastní.
Generálny prokurátor Trnka by podľa nej privítal obnovenie prokuratúr v Novom Meste nad Váhom a v Malackách, lebo ich zrušenie "nebolo systémové".
Postoj Združenia sudcov Slovenska k Harabinovmu zámeru je zatiaľ opatrný. Pri zásahoch do súdneho systému však vyzýva na rozvážnosť. (mp)
Zrušené okresné súdy
Piešťany, Malacky, Pezinok, Skalica, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Šaľa, Námestovo, Revúca
Súdna mapa má kopírovať územnosprávnu
Ministerstvo spravodlivosti zvažuje ako zmeniť stav, keď niektoré okresy patria do pôsobnosti súdov v iných krajoch.
Napríklad okres Myjava patrí pod Okresný súd v Senici a Krajský súd v Trnave, hoci je v Trenčianskom kraji. Podobná situácia je aj v okresoch Partizánske, Šaľa a Levoča.
"Je nezmysel, aby okres, ktorý patrí do jedného samosprávneho kraja, patril pod súd v inom kraji," povedal Ján Zanovit z tlačového oddelenia ministerstva. Podnikatelia z týchto okresov musia navyše svoje firmy zapisovať v obchodných registroch v krajských mestách susedných krajov. (mp)