BRATISLAVA - Pravidlá obozretného podnikania bánk a obchodníkov s cennými papiermi, najmä požiadavky na primeranosť vlastných zdrojov sa v budúcnosti zmenia. Hlavným cieľom je, aby požiadavky na vlastné zdroje zodpovedali skutočným rizikám, ktorým sú banky a ďalšie finančné inštitúcie vystavené. Vyplýva to z návrhu novely zákona o bankách a zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorý vypracovalo ministerstvo financií.
Novela zavádza podrobnejšie požiadavky na uznanie rôznych spôsobov zmierňovania rizika, spresňuje ustanovenia upravujúce vedenie obchodnej knihy, zverejňovania informácií a spolupráce orgánov dohľadu v rámci Európskej únie.
Na výpočet miery rizika budú môcť banky použiť štandardizovaný prístup alebo prístup interných ratingov. Cieľom novely je aj to, aby skupiny poskytujúce finančné služby vo viac ako jednom štáte nepodliehali neúmernému zaťaženiu vyplývajúcemu z viacerých úrovní právnej regulácie a dohľadu.
"Navrhovaná právna úprava umožní spolu s nadväzujúcimi opatreniami Národnej banky Slovenska pokročilé metódy a postupy merania a riadenia rizík, čo spolu s uvedenými obsahovými zmenami prispeje k zvýšeniu účinnosti a konkurencieschopnosti finančných služieb na finančnom trhu EÚ," píše ministerstvo v návrhu.
Zmeny pravidiel sa týkajú aj obozretného podnikania obchodníkov s cennými papiermi, preto ministerstvo predkladá novelu zákona o bankách spolu s novelou zákona o cenných papieroch a investičných službách. Z legislatívno-technických dôvodov bolo takisto potrebné zmeniť niektoré ďalšie zákony, napríklad zákon o kolektívnom investovaní, burze cenných papierov a zákon o poisťovníctve. Do navrhovanej novely sú prenesené najnovšie smernice Európskej únie, ktoré sa týkajú činnosti úverových inštitúcií a investičných spoločností, v ktorých je zapracovaná už aj Nová Bazilejská dohoda o kapitáli, tzv. Bazilej II. Zmena pravidiel by nemala mať negatívne vplyvy na hospodárenie bánk.
"Uvedené regulačné ciele boli overené kvantitatívnou dosahovou štúdiou, ktorej záverom bolo, že nové pravidlá vo všeobecnosti znížia požiadavky na vlastné zdroje bánk EÚ asi
o 5 percent v porovnaní so súčasnými hodnotami," dodáva ministerstvo.
(tasr)