Je to ambiciózne vzhľadom na to, že za mesiac pravdepodobne neprejde v hlasovaní parlamentu o dôvere. Od pondelka už opoziční sociálni demokrati expremiéra Jiřího Paroubka odmietajú o podpore Topolánkovej vlády vôbec rokovať.
Vláda chce parlamentu predkladať reformné zákony, o ktorých doteraz medzi parlamentnými demokratickými stranami panovala zhoda. Napríklad o zmene penzijného systému. Okrem komunistov sa na ňom strany v podstate dohodli ešte pred júnovými parlamentnými voľbami.
Vláda tiež chce rozhodovať o veciach, na ktoré súhlas parlamentu nepotrebuje. Ministri môžu mnohé zmeny zavádzať aj pomocou vyhlášok.
Nový minister zdravotníctva Tomáš Julínek chce napríklad zrušiť liekovú vyhlášku svojho predchodcu Davida Ratha, ktorá vyvolala protesty lekárov. Vláda tiež hrozí odvolať z čela niekoľkých štátnych organizácií a podnikov ľudí, ktorých tam Paroubkova vláda dosadila narýchlo už po voľbách. Nový kabinet, naopak, sľúbil, že nebude rozhodovať o privatizácii štátnych podielov vo firmách. Chce však niektoré privatizácie pripraviť.
Podľa Paroubka sú jeho sociálni demokrati ochotní rokovať iba o prípadnej podpore rozpočtu. Ako však povedal včera, podporu podmieňujú tým, aby jeho deficit nepresiahol 90 miliárd českých korún. Až na dvojnásobok tohto čísla pritom deficit rozpočtu na budúci rok hrozil narásť vďaka prudkému zvýšeniu sociálnych výdavkov a platov štátnych zamestnancov, ktoré presadili pred voľbami s pomocou komunistov sociálni demokrati.
Sotva vláda vznikla, už má prvý konflikt s opozíciou. Jej minister obrany, nestraník a odborník na bezpečnostnú politiku Jiří Šedivý je zástancom umiestnenia americkej protiraketovej základne v Česku.
Rovnako minister zahraničných vecí, bývalý disident a veľvyslanec v Spojených štátoch Alexander Vondra. Ten odmieta aj to, že by o zriadení amerických základní na českom území malo rozhodnúť referendum.
Expremiér Paroubek naopak v pondelok na rozlúčkovom stretnutí s americkým veľvyslancom v Prahe povedal, že jeho strana základňu v Čechách nechce. Kým bol vo funkcii, odmietal Paroubek k tejto otázke zaujať jasné stanovisko a jeho vláda o základni s Američanmi rokovala.
To, že sa Česko zapojí do protiraketového systému, Američanom podľa českých médií prvý raz sľúbil sociálnodemokratický minister obrany Jaroslav Tvrdík v roku 2002. Tvrdík teraz patrí k najbližším spolupracovníkom Paroubka.
Podľa Vondru sa Paroubek snaží využiť tému základní v domácich voľbách a svojím vyjadrením spochybnil dlhodobé smerovanie českej zahraničnej politiky.