Kapitán Miroslav Karhan v českom zovretí. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Slováci ešte stále nedorástli na českého futbalového brata. V druhom súboji kvalifikácie ME 2008 utrpeli v susedskom derby po žalostnom a zahanbujúcom výkone debakel. Pri pohľade na októbrový dvojzápas vo Walese a doma s tretím tímom sveta Nemeckom sa môžu naše postupové nádeje skončiť veľmi rýchlo.
Asi tak bleskovo, ako sme včera na nie vypredanom Tehelnom poli pustili súpera do dvojgólového vedenia. Po desaťminútovej taktickej oťukávačke sa na pravej strane uvoľnil Sionko a napálil loptu do brvna. Odrazenej sa zmocnil Jankulovski a jeho presný center poslal hráč Glasgowa Rangers ,koníkom' do siete. Ľadová sprcha v teplom večere. Šventova odpoveď spoza šestnástky prišla vzápätí, lenže tesne nad. V 17. min sa Sionko uvoľnil cez nedôrazného Ďuricu, pokus o šikovný lob skončil v rukách brankára Čontofalského. České mužstvo gól očividne upokojil. Vniesol do jeho hry potrebnú presnosť a pridal aj na sebavedomí.
V 21. min odcentroval nekrytý Polák, Koller vrátil loptu hlavou dozadu a Sionko prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Ofenzívny stredopoliar škótskeho veľkoklubu hral v sobotu proti Walesu len v druhom polčase, no stihol asistovať Lafatovi na oba góly. Včera to na Tehelnom poli zobral do vlastných rúk.
O pár minút mohol dosiahnuť hetrik, v páde mieril vedľa. Český tím úplne ovládol hru, bez väčších problémov kontroloval priebeh zápasu. Jeho hráči boli rýchlejší, pohyblivejší, lepšie narábali s loptou. Rosický sa preháňal okolo Hlinku a Valachoviča ako japonský šikanzen. Česká hra mala fazónu hodnu desiateho mužstva sveta, Slováci na ňu nenašli v prvom polčase nijaký recept. Bránku trafili iba raz - Valachovičovu hlavičku vyrazil pri žrdi dvojmetrový Čech.
Futbalový koncert západných susedov a nezastavil ani po prestávke. Takmer pri všetkom bol muž večera - Sionko. Najskôr ponúkol tutovku nabiehajúcemu Ujfalušimu, potom Koller hlavičkoval tesne vedľa a Polák pálil nad brvno. Psychicky zdeptaným Slovákom nepomohol ani príchod Hodúra s Hološkom. Naďalej sa utápali v nepresnej kombinácii a neschopnosti čo len pribrzdiť prevahu rozbehnutého súpera. Totálna demontáž prišla v 57. min.
Na začiatku nacvičeného signálu z priameho kopu bol Rosický, z múra sa elegantne odtrhol neudržateľný Sionko a voľný Koller dorážal do prázdnej bránky - 0:3. Česi logicky zvoľnili tempo, stiahli sa dozadu a zápas sa prakticky dohrával. Blízko k aspoň čestnému úspechu mal Hološko a po ňom aj Németh, ich strely leteli vedľa. Z doterajších piatich vzájomných zápasov nám Česi po tretí raz udelili trojgólovú lekciu. Nebolo hernej činnosti, v ktorej by včera za súperom nezaostávali.
Slovensko - Česko 0:3 (0:2)
GÓLY: 10. a 21. Sionko, 57. Koller. Pred 27 683 divákmi rozhodoval Bennett (Angl.), žlté karty Škrtel, Ďurica, Krajčík.
SLOVENSKO
Čontofalský - Krajčík, Škrtel, Ďurica, Čech (24. Németh) - Karhan, Valachovič (46. Hodúr), Hlinka, Švento - Mintál - Šebo (46. Hološko).
ČESKO
Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Galásek - Sionko (77. Štajner), Rosický, Polák (72. Kováč), Plašil - Koller.
D-skupina
San Maríno - Nemecko 0:13 (0:6), 12., 43., 64. a 71. Podolski, 29. a 47. Schweinsteiger, 30. a 45.+ Klose, 66. a 73. Hitzlsperger, 35. Ballack, 87. Friedrich, 90. Schneider z pok. kopu, 5019 divákov.
1. Nemecko 2 2 0 0 14:0 6
2. Česko 2 2 0 0 5:1 6
3. SLOVENSKO 2 1 0 1 6:4 3
4. Wales 1 0 0 1 1:2 0
5. Írsko 1 0 0 1 0:1 0
6. Cyprus 1 0 0 1 1:6 0
7. San Maríno 1 0 0 1 0:13 0
Ďalší program, 7. októbra: Česko - San Maríno, Wales - Slovensko, 13. októbra: Slovensko - Nemecko, Írsko - Česko, Wales - Cyprus.