|
Oznámila to poľská agentúra PAP. Gilowska v dôsledku obvinenia musela odísť z vlády. Gilowskej obhajca argumentoval tým, že dôkaz o spolupráci jeho klientky s tajnou políciou neexistuje, a žiadal o ospravedlnenie bývalej vicepremiérke. Dôkazu, že Gilowska spolupracovala s komunistickou tajnou políciou, sa domáhal obhajca verejných práv. Rozsudok ešte nie je právoplatný a možno sa proti nemu odvolať na lustračnom súde druhého stupňa a potom na najvyššom súde.
Gilowska by sa tak pravdepodobne mohla vrátiť na svoj ministerský post. Poľský premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński už predtým ohlásil, že chce, aby sa Gilowvska po očistení pred súdom vrátila späť do vlády na post vicepremiérky pre hospodárstvo. Sudkyňa Malgorzata Mojkowska uviedla, že predkladané dôkazy nedali odpovede na mnoho otázok. Chýbali jej však priame dôkazy.
Iba osoba, ktorú by najvyšší súd uznal za tzv. lustračného klamára, by nemohla desať rokov zastávať verejné funkcie. Samotná Gilowska popiera akékoľvek spojenie s tajnou službou. „Moje lustračné osvedčenie je pravdivé,“ uviedla. „Nič som nepodpísala,“ povedala súdu. Podľa Gilowskej bola lustračná aféra len zámienkou na jej odchod z vlády, ktorej v tom čase šéfoval Kazimierz Marcinkiewicz, dnes dočasný starosta Varšavy. Do archívov bývalej tajnej služby ju zapísal ako spolupracovníčku manžel jej dlhoročnej priateľky, ktorý bol dôstojníkom štátnej bezpečnosti. Ten pred súdom priznal, že Gilowskú zaregistroval ako tajnú spolupracovníčku bez jej vedomia a tiež falšoval údaje v jej spise. Tento svedok bol podľa súdu v procese najdôležitejší. Poľský lustračný zákon nariaďuje členom vlády, poslancom, sudcom a ďalším verejným činiteľom povinnosť uviesť, či v minulosti spolupracovali s komunistickou tajnou políciou. Priznanie tejto skutočnosti neznamená automaticky sankcie, trestané je však klamlivé vyhlásenie.
Podobne je to v Česku, kde lustračné zákony znemožňujú exponentom bývalého režimu zastávať funkcie v štátnej správe. O zrušení týchto noriem sa opakovane pokúšali komunisti. Naposledy vlani v decembri ich návrh Poslanecká snemovňa zamietla.
Česi, ktorí chcú zastávať vysoké funkcie v štátnej správe, musia i naďalej predkladať osvedčenie, že pred rokom 1989 neboli vysokými funkcionármi komunistickej strany či príslušníkmi a agentmi ŠtB. (čtk)