V Hongkongu sa v decembri počas summitu Svetovej obchodnej organizácie konali veľké demonštrácie antiglobalistov, ktorí protestovali proti prílišnej liberalizácii svetových trhov. Symbolika je veľká. Hongkong má podľa uznávaných prieskumov najväčšiu ekonomickú slobodu na svete.
ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
BRATISLAVA - V renomovanom rebríčku ekonomickej slobody sa Slovensko tento rok umiestnilo na 45. mieste zo 130 posudzovaných krajín. Znamená to, že patrí medzi štáty so „stredným až vyšším stupňom ekonomickej slobody“. Výsledky v združení The Economic Freedom Network pomohla vytvoriť aj slovenská nadácia F. A. Hayeka.
Index, ktorý v ideálnom prípade môže dosiahnuť hodnotu 10, si Slovensko od roku 2003 stále zlepšovalo, až na súčasného 6,9 bodu. Oproti minulému roku si polepšilo o 10 miest. Podľa predsedu správnej rady nadácie F. A. Hayeka Ivana Švejnu to súvisí najmä s rozbehnutými ekonomickými reformami minulej vlády. Rovnaký stupeň slobody majú aj Česko a Taliansko, horšie výsledky má Slovinsko či Chorvátsko.
Z krajín Visegrádskej štvorky je na tom najlepšie Maďarsko s indexom 7,4 a najmenej ekonomicky slobodné je Poľsko s hodnotením 6,7. Na prvom mieste v rebríčku skončil Hongkong (8,7 bodu) nasledovaný Singapurom, Novým Zélandom, Švajčiarskom a USA.
Vláda je stále „veľká“
Ekonomická sloboda podľa projektového manažéra nadácie Martina Chrena rastie napríklad vtedy, keď sa znižuje vplyv štátu na odvetvia a podnikanie. Musí na to byť vytvorené napríklad zdravé legislatívne prostredie. „Vysoký vplyv vlády na ekonomiku je v indexe jednou z najväčších slabín Slovenska,“ povedal. V kategórii „veľkosti vlády“ obsadilo až 101. priečku a dosiahlo index 4,9, čo je rovnaký vplyv štátu ako napríklad v Sýrii.
Naopak, v slobode podnikať na medzinárodnej úrovni patrí Slovensko medzi absolútnu svetovú špičku s indexom 8,4. Lepšie je na tom len 7 krajín.
V ostatných oblastiach, ako je štruktúra zákonov, ochrana vlastníckych práv, prístup k stabilnej mene a regulácia úverov, trhu práce a podnikania, patríme do lepšieho svetového priemeru.
Treba znížiť odvody
S príchodom ľavicovo orientovanej vlády možno podľa Chrena očakávať zhoršenie ekonomickej slobody na trhu práce. Dôvodom sú chystané zmeny Zákonníka práce, ktorý má posilniť práva zamestnancov, čo však znižuje ochotu firiem zamestnávať. Chren povedal, že lepšie výsledky v rebríčku ekonomickej slobody by mohlo Slovensko dosiahnuť znížením vplyvu vlády na trh a znížením sociálnych a zdravotných odvodov. „Tie sú druhé najprísnejšie v Európskej únii.“