V Británii sa končí úspešná éra premiéra Tonyho Blaira, ktorý priviedol ľavicu k trojnásobnému víťazstvu vo voľbách. K oznámeniu, že čoskoro odíde, ho dotlačil minister financií Gordon Brown (dole), ktorý by ho rád nahradil na čele krajiny.
FOTO – REUTERS
Tony Blair včera s nesmelým úsmevom na tvári, skôr unavene oznámil, že do jedného roka odstúpi z premiérskeho kresla. Snažil sa tak ukončiť tlaky a mediálne špekulácie, ktoré britskí komentátori označujú za 48–hodinový krvavý boj o moc v krajine.
Konferencia labouristov v Manchestri koncom tohto mesiaca bude posledná, na ktorej sa zúčastní ako predseda strany. Blair zatiaľ odmietol povedať presný dátum odchodu, ako to žiadali jeho kritici v Labouristickej strane. „Nestanovím presný dátum teraz, nemyslím si, že by to bolo správne. Urobím to neskôr a urobím to v záujme krajiny,“ vyhlásil Blair.
Hovoril krátko, iba pár minút po tom, čo navštívil školu na severe Londýna. Jeho slová vysielali spravodajské televízie v priamom prenose. Premiér odmietol odpovedať na dodatočné otázky novinárov. Ospravedlnil sa však za posledné hádky v Labouristickej strane. „Nebolo to naše nalepšie obdobie, ak mám byť úprimný,“ zhodnotil posledný týždeň.
Nedočkavý Gordon
Jeho hlavný rival, minister financií Gordon Brown, bol v tom čase v Škótsku. Ešte pred premiérovým prejavom oznámil, že podporí jeho rozhodnutie, nech bude akékoľvek. Zároveň však zdôraznil, že Blair niekoľkokrát povedal, že odíde.
„Nemalo by to byť o súkromných prípravách, ale o rozhodnutí v najlepšom záujme strany a krajiny, “ povedal Brown, ktorý sa chce sústrediť na upokojenie rozbúrenej strany. Tá je už roky rozdelená na jeho a Blairových priaznivcov. Analytici pripomínajú, že to bol práve Brown, čo v týchto dňoch na Blaira pritlačil. Jeho prívrženci žiadali, aby odišiel už teraz v septembri. Obávali sa ďalšieho poklesu popularity Labouristickej strany. Tej nepomáhajú škandály vo vláde a verejnosť dlhodobo zle vníma britskú účasť v konflikte v Iraku a nespokojnosť vzbudila aj vojna v Libanone.
Ľavica v prieskumoch popularity prehráva s konzervatívcami o päť až desať percent a šéf opozície, charizmatický David Cameron, bez problémov poráža všetkých možných Blairových nástupcov vrátane Gordona Browna.
Zlomený premiér
Premiér ešte cez víkend neústupne tvrdil, že dátum svojho odchodu neoznámi. V stredu však podal demisiu námestník ministra obrany a siedmi poradcovia vlády. Blaira vyzvali, aby okamžite odišiel. Po dvojdňových zákulisných ťahaniciach v zákutiach parlamentu vo Westministri premiér nakoniec ustúpil a oznámil približný termín demisie. Práve tomuto sa snažil vyhnúť od chvíle, keď oznámil, že už nebude štvrtý raz kandidovať vo voľbách.
Pôvodne chcel zrejme vládnuť skoro celé volebné obdobie. Straníci ho však donútili, aby odstúpil dostatočne včas na to, aby mal jeho nástupca čas na ďalšie voľby. V britskej tlači koluje niekoľko možných dátumov. Zhodujú sa, že to bude začiatkom budúceho leta. Televízia Sky tvrdí, že Blair odíde z čela strany začiatkom mája a v polovici júna ho nahradí nový premiér. Premiér včera tieto odhady nepotvrdil ani nevyvrátil.
Bitka o nástupníctvo
Obvinenia, že sa Gordon Brown nevedel dočkať moci a zorganizoval puč proti Blarovi, by mu mohli ubrať časť sympatií v strane. Komentátori očakávajú, že sa môže objaviť viac silných kandidátov na predsednícku stoličku.
Spomína sa najmä minister vnútra John Reid, ktorý sa stal mediálnou hviezdou po plánovaných teroristických útokoch na lietadlá nad Atlantikom, ktoré polícia zmarila. Pred kamerami vystupoval sebavedome, prejavil sa ako odhodlaný líder, ktorý vie upokojiť verejnosť.
Autor: hud