dzka uskutoční, bude prvá od marca, keď sa Olmert stal premiérom. Politici sa už stretli v Jordánsku, ale len neoficiálne.
Rozhovory, ktorých miesto a čas treba ešte dohodnúť, môžu oživiť mierový proces.
Zaujímavé je, že všetci traja - Abbás, Olmert aj Blair čelia doma kríze a vyšší kredit majú v cudzine. „Majú to, alebo môžu to mať za pár,“ konštatovala izraelská televízia Chanel 10. Blair odíde do roka dobrovoľne, Olmerta môže zmiesť vyšetrovanie vojny v Libanone a korupčné škandály a Abbás sa môže stať obeťou krízy palestínskej politiky. Každý z nich potrebuje ukázať nejaké výsledky.
Blair je na návšteve oblasti, ktorá ho pripravila o významnú časť priaznivcov. Podľa mnohých labouristov i časti verejnosti je čoraz viac „priateľom Izraela“ a kopíruje postoje Georgea Busha. Ostrú kritiku počúval za to, že počas vojny v Libanone nepožadoval okamžité zastavenie bojov, čím prispel k rastu počtu obetí. Načo sa Blair angažuje v takej výbušnej oblasti, keď je jasné, že končí?, pýtajú sa mnohí. Blair v Jeruzaleme odpovedal: stabilita Británie závisí od stability na Blízkom východe. V Izraeli ho čakalo kráľovské prijatie, na palestínskych územiach chladná zdvorilosť. Stretnutie s Abbásom sprevádzali demonštrácie Palestínčanov pod heslom „Blair si palestínskou vodou umýva libanonskú krv“.
Premiér v súlade s politikou EÚ ignoroval palestínsku vládu teroristického hnutia Hamas. Vyzval však Abbása, aby zostavil vládu národnej jednoty aj s Hamasom, ktorý musí splniť podmienky medzinárodného spoločenstva - uznať právo Izraela na existenciu, odzbrojiť a dodržiavať doterajšie izraelsko-palestínske dohody. Hnutie ich včera opäť odmietlo.
Autor: Tel Aviv