akov cestujúcich do únie, nie radových Američanov.
Brusel tým chce splniť júnovú hrozbu adresovanú Washingtonu, že pristúpi k sankciám, pokiaľ situácia pre nováčikov zostane nezmenená.
Komisii prekáža fakt, že kým väčšina ľudí zo starších štátov únie okrem Grékov nepotrebuje pri ceste do Ameriky vízum, v prípade nových členov je to presne naopak: vízum potrebujú všetci s výnimkou Slovincov.
Bruselskí úradníci teraz dokončujú výročnú správu o režime cez oceán a v nej ako odpoveď na status quo navrhujú uvaliť na zástupcov americkej štátnej správy vízovú povinnosť. SME to potvrdili anonymne tak zdroj z komisie, ako aj diplomati nových členských štátov.
„Ráta sa s vízami pre americký diplomatický zbor ako s jednou z možností, ako na pretrvávajúci dvojrežim zareagovať,“ oznámil zmienený zdroj z bruselskej exekutívy.
Oficiálne zatiaľ komisia potvrdila iba existenciu správy a fakt, že debata o vízach pre Američanov sa odohrá budúci týždeň na schôdzke ministrov vnútra dvadsaťpäťky vo fínskom Tampere. „Skutočne v najbližšom čase prijmeme stanovisko k vízam,“ oznámil včera hlavný euroúradník pre vnútro Jonathan Faull. „Viac sa dozviete v Tampere,“ dodal.
Aby návrh komisie vstúpil do platnosti, musí ho odsúhlasiť väčšina vlád členských krajín. Niektoré z nich, ako napríklad britská a dánska, z nováčikov poľská či česká však už teraz majú voči návrhu výhrady. Zavedenie víz považujú za neprimeranú odvetu.
„Žiadny oficiálny návrh nie je na stole a ja sa nechcem vyjadrovať k hypotetickým situáciám,“ odpovedal slovenský minister zahraničia Ján Kubiš na otázku, či Bratislava podporí víza pre Američanov. „Otázku zrušenia víz pre slovenských občanov a ďalších nováčikov budeme pri rokovaní s americkou stranou stále vyzdvihovať a robíme to aj teraz,“ dodal.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel